Ekonomi

Hesaplamalar yapıldı! SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi 2023 maaş zammı netleşti! Derin bir oh çekmeye hazır olun

2023 Ocak emekli zammı belli oldu. SSK ve bağ-kur emeklisi için enflasyon hesaplamaları tamamlandı. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Hesaplamalar yapıldı! SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi 2023 maaş zammı netleşti! Derin bir oh çekmeye hazır olun. Milyonlarca kişi emekli zamlarının açıklanmasını bekliyor. Asgari ücret zammının açıklanması sonrası geriye sadece emekli ve memur maaş zamları kaldı. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi için maaş zammı enflasyon oranında olacak. Memur ve memur emeklisi ise %8 sözleşme zam Buna ek olarak enflasyon farkı alacak. Peki, emekli maaş zammı ne kadar olacak? Memur ve memur emeklisi kaç TL zam alacak? SSK ve BAĞ-KUR emeklisi 2023 Ocak zam oranı ne kadar?

2023 Ocak zammı için nefesler tutuldu. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi vatandaşlar enflasyon oranlarının açıklanmasını heyecanla bekliyor. Merkez Bankası’nın aylar önce yaptığı yıl sonu enflasyon tahmini ile birlikte Aslında emekli zammı için ipuçları da ortaya çıktı. 6 aylık enflasyon rakamlarının kesinleşmesi ile birlikte SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin zammı oranı da ortaya çıkacak. Memur ve memur emeklisi ise %8 Toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alacak. Uzmanlar enflasyon hesaplamalarını tamamladı. Peki, Ocak 2023 emekli zammı ne kadar olacak? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

HESAPLAMALAR TAMAMLANDI TARİH BELLİ OLDU

Enflasyon rakamlarının ortaya çıkması için sadece 1 aylık veri kaldı nokta yani aralık ayı enflasyon verileri açıklandıktan sonra emekli maaş zammı da belli olacak. 3 Ocak 2022 Salı günü Türkiye İstatistik Kurumu aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak. Böylece 6 aylık enflasyon da netleşmiş olacak.

TÜİK tarafından açıklanacak olan enflasyon rakamları doğrultusunda SSK ve BAĞ-KUR emeklisi 6 aylık enflasyon oranını doğrudan maaş zammı olarak kalacak nokta memur ve memur emeklisi ise %8 zam ile beraber enflasyon farkı alacak.

UZMANLAR TEK TEK HESAPLADI

Merakla beklenen enflasyon rakamları öncesi Merkez Bankası piyasa katılımcıları anketi sonuçları kapsamında uzmanlar da tek tek hesaplama yapmaya başladı. Yapılan hesaplamalara göre SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin zam oranı Ocak 2023’te yüzde 17.17 olacak. Memur ve memur emeklisine zam oranı ise Ocak 2023’te yüzde 1827 olacak.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 2023

Merkez Bankası’nın piyasa katılımcı anketinden yola çıkacak olursak 2023 Ocak ayından itibaren en düşük memur maaşı 10768 TL olacak. Buna göre memur emeklisi için en düşük maaşı 7188 TL, esnaf BAĞ-KUR emeklisi için en düşük maaş 4918 TL, 2000 yılı sonrası emekli olan SSK’lılar için en düşük maaş ise 5491 TL olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI KAÇ TL OLACAK?

En düşük emekli maaşına ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karar verecek. Temmuz ayında en düşük emekli maaşı 3500 TL olmuştu. Yılbaşından önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son bakanlar kurulunun toplanması ve en düşük emekli maaşını açıklaması bekleniyor.

Başa dön tuşu