Ekonomi

Hesaplar değişti! SSK ve Bağ-Kur emeklisi Ocak 2023 zammında yeni yıl sürprizi! En düşük emekli maaşı bu sabah açıklandı

Yeni yıl ile emekli maaş zammı yeniden hesaplandı. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine büyük sürpriz. Ocak 2023 maaş zammı yeniden hesaplandı. İşte en düşük emekli maaşı…

Hesaplar değişti! SSK ve Bağ-Kur emeklisi Ocak 2023 zammında yeni yıl sürprizi! En düşük emekli maaşı bu sabah açıklandı. Yeni yılın ilk sabahında SSK ve BAĞ-KUR emeklisi milyonlarca vatandaş Ocak 2023 zammı için araştırma yapmaya başladı. Özellikle dolar kurunun artması ile beraber zam endişesi yaşayan emekliler maaşlarında da gerekli iyileştirmelerin yapılmasını bekliyor. SSK ve BAĞ-KUR emekli maaş zammı 6 aylık enflasyon rakamlarına göre gerçekleşiyor. Sosyal medyada ve İnternette çok sayıda tahmin yer alıyor. Uzmanlar 6 aylık enflasyon rakamlarına ek olarak refah payının da emekli maaş zamlarına ekleneceğini söylüyor. Peki, Emekliye ne kadar zam gelecek? 2023 en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Asgari ücret zammı, EYT yasası, 3600 ek gösterge düzenlemesi derken bu yıl emekli maaşları gölgede kaldı. Ancak bunların tamamı çözüldüğüne göre artık emeklinin maaş zammı için geri sayım başladı. SSK BAĞ-KUR ve memur emeklisi maaş zammı 3 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon verileri sonrasında belli olacak. Milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR emeklisi 6 aylık enflasyon oranında doğrudan zam alırken memur emeklileri ise Toplu sözleşme zam Buna ek olarak enflasyon farkı alacak. Gözler şimdi Türkiye İstatistik Kurumunun yapacağı açıklamada ancak uzmanların hesaplamaları da peş peşe gelmeye devam ediyor.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİNE NE KADAR ZAM GELECEK?

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak, SSK ve BAĞ-KUR emeklisine ne kadar zam gelecek gibi soruların yanıtı Bugün en çok merak edilen başlıklar arasında yer alıyor. 2023 Ocak emekli maaş zammı 6 aylık enflasyon rakamları doğrultusunda belli olacak. Bunun içinde 3 Ocak tarihinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılacak enflasyon açıklaması bekleniyor. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmininden yola çıkarak Uzmanlar peş peşe emekli maaş zammı tahminlerini açıklamayı sürdürüyor.

MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ NE KADAR?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yılsonu enflasyon tahmini Geçtiğimiz günlerde güncellenmişti. Merkez Bankası’nın 2022 yılının sonu için yüzde 65.4 enflasyon tahmini bulunuyor.  Eğer enflasyon doğuran da gerçekleşirse SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin 6 aylık enflasyon karşılığında alacağı zam oranı %30 olacak. Memur ve memur emeklisi ise %8 Toplu sözleşme zammının üstünde kalan oranı enflasyon farkı olarak alacak.

REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? 2023 en düşük emekli maaşı Cumhurbaşkanı Erdoğan kararı ile belirlenecek. Şu anca 3500 TL olan en düşük emekli maaşının en az 5000 TL olması bekleniyor. SSK, Bağ kur ve memur emeklisi zam oranlarıyla birlikte en düşük emekli maaşı da açıklanacak. Bu yıl artan hayat pahalılığı sebebiyle en düşük emekli maaşına refah payı artışının da yapılacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu