Ekonomi

Heyecan dorukta! SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi Ocak 2023 zamlı maaş tablosu bugün 10.00’da belli oluyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Geri sayım başladı. TÜİK Aralık 2022 enflasyon rakamlarını açıklıyor. SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi maaş zammı belli oluyor. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Heyecan dorukta! SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi Ocak 2023 zamlı maaş tablosu bugün 10.00’da belli oluyor! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Milyonlarca memur ve emekli nefesini tuttu TÜİK tarafından yapılacak aralık ayı enflasyon açıklamasını bekliyor. Böylece 6 aylık enflasyon verileri ortaya çıkacak memur ve emekli 2023 Ocak zammı oranlarına öğrenecek nokta Ayrıca en düşük emekli maaşı da bugün belli olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en düşük emekli maaşını gün içinde açıklaması bekleniyor. Peki, emekli ve memur maaşları 2023 ne kadar olacak? Milyonlarca emeklinin beklediği o soruya Uzmanlar yanıt verdi. TÜİK aralık ayı enflasyon verileri ve emekli maaş zammı oranları haberimizde…

Memur ve emekli maaş zammı için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu bugün saat 10’da aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak Böylece memur ve emeklileri yakından ilgilendiren 6 aylık enflasyon verileri de belli olacak. Ayrıca enflasyon farkını ne kadar olacağı, refah payı olup olmayacağı Milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Memur maaşlarına ne kadar zam gelecek? Enflasyon verileri öncesi uzmanların tahminleri de belli oldu. İşte 2023 emekli maaş tablosu…

ARALIK AYI ENFLASYON VERİSİ BUGÜN AÇIKLANIYOR

Emekli ve memurların Büyük bir merakla beklediği aralık ayı enflasyon rakamları Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün saat 10’da açıklanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Kasım ayında Bir önceki aya oranla tüketici fiyat endeksi 2,88 artmıştı. Temmuz Kasım döneminde tüketici fiyat endeksi %14.05 artış gösterdi. Yani 5 aylık enflasyon verisi yüzde 14.5 oldu. Ekonomistler ise aralık ayı enflasyon beklentilerinin yüzde 2.61 olarak açıkladı. Böylece yıllık enflasyon beklentisi yüzde 66.59 oldu.

EMEKLİ VE MEMUR MAAŞ ZAMMI TABLOSU

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi ile birlikte memur ve memur emeklisinin de ilgilendiren 6 aylık enflasyon rakamları bugün kesinleşecek. Ancak 5 aylık verilere ve uzmanların tahminlerine bakıldığında şimdiden emekli maaş zammı için fikir yürütmek mümkün. SSK ve BAĞ-KUR emeklisi beklentiler düzeyinde bir enflasyon olması halinde yüzde 16-18 Aralığında zam alacak. Memur ve memur emeklisinin ise zam oranlarının %19 bulacağı tahmin ediliyor.

REFAH PAYI DÜZENLEMESİ OLACAK MI?

Yılın son kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Asgari ücretli olduğu gibi memur ve emekli maaşlarında da refah Payı vurgusu yapmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bugün de bir açıklama yapması bekleniyor. Bu açıklamada da emekli ve memura verilecek refah payının gündemde olacağı konuşuluyor. Şu an için refah Payı kesin değil ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile maaşlara refah Payı eklenebilir.

ZAMLI MAAŞLAR 15 OCAK’TA HESAPLARA YATACAK

Memur ve emekli maaşına yapılacak olan zam sonrası zamlı maaşlar ne zaman hesaplara yatacak sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Ocak zammı ile birlikte artacak olan maaşların 15 Ocak 2023 tarihinde hesaplara geçmesi bekleniyor. Yani memur ve emekliler hemen Bu ay zamlı maaşlarına kavuşacak. Asgari ücretlilerin ise ay sonuna kadar beklemeleri gerekecek.

2023 EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Yeni emekli olanlara verilen en düşük emekli maaşı da şimdiden merak konusu oldu. Henüz bununla ilgili netleşmiş bir açıklama bulunmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bugün en düşük emekli maaşını kameralar karşısına geçerek açıklayacağı tahmin ediliyor.

Başa dön tuşu