Ekonomi

İhtiyaç sahiplerine 3 bin 340 lira ödeme! Başvuru süresi hala devam ediyor, geç kalmayın

İhtiyaç sahiplerine yardım duyurusu yapıldı. Başvuru yapan ve şartları taşıyanlar 3340 TL ödeme alacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardıma muhtaç ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar için destek ödemelerine ara vermeden devam ediyor. Her ay düzenli olarak verilen sosyal yardımlar vatandaşları adeta ilaç gibi geliyor. O ödemelerden biri de aile Bakanlığı tarafından sağlanan evde bakım maaşı. Başvuru şartlarını taşıyanlar bu ödemeden düzenli olarak faydalanabiliyor. Üstelik bir süre sınırı yok ödemeler her ay hesaplara yatıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bakıma muhtaç kişilere sağladığı evde bakım maaşı birçok kişi için kurtarıcı oluyor. Bakanlık, her ay düzenli olarak hesaplara ödeme yatırıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık kasım ayı evde bakım parası ödemeleri ile ilgili önemli bir duyuru yaptı. Yapılan açıklamaya göre evde bakım maaşı ödemeleri hesaplara yatmaya başladı. Bakanlık tarafından evde bakım maaşı yatan iller listesi de yayınlandı. Peki, 2022 yılı evde bakım maaşı ne kadar oldu? Kimler evde bakım yardımı alabilir?

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİYOR?

Devlet Birgül Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yardıma muhtaç ve bakıma ihtiyacı olan vatandaşlara sosyal yardım imkanı sağlamaya devam ediyor. Aile Bakanlığı tarafından sağlanan sosyal yardım ödemelerinden biri de evde bakım maaşı. Evde bakım parası, bakıma muhtaç kişinin kendisine değil yakınlarına yapılıyor. Ancak bu ödemenin amacı yine de bakıma muhtaç kişinin ihtiyaçlarının karşılanması. Evde bakım maaşı alabilmek için bakıma muhtaç olmak, hasta ya da yaşlı olmak veya engelli olmak gerekiyor. Bu durumları raporla belge ile bilenler ödemeden yararlanabiliyor.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

Evde bakım maaşı alabilmek için bakanlık tarafından belirlenen başvuru şartlarına uygun olmak gerekiyor. En önemli kriterlerden birisi de bakıma muhtaç kişinin bulunduğu hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması. Bunun yanında kişilerin bakıma muhtaçlık ve engellilik durumlarının tam teşekküllü bir Hastaneden alınan sağlık raporu ile belgelenmiş olması gerekiyor.

EVDE BAKIM YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı alabilmek için başvuru işlemlerinizi e-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapabilirsiniz. Bakıma muhtaç kişilerin yakınları başvuru sırasında kimlik kartlarını yanında bulundurmak zorundadır. e-Devlet üzerinden yapacağınız başvurularda da tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gerekir.

2022 EVDE BAKIM MAAŞI KAÇ TL?

Evde bakım maaşı zammı da merak edilen başlıkları arasında yer alıyor. Bakıma muhtaç kişilere devlet tarafından ödenen evde bakım yardımı 2022 yılının ikinci yarısı itibariyle 3340 TL olarak ödeniyor. 2023 yılında yapılacak olan zam ise şu anda belli değil, enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında belli olacak.

Başa dön tuşu