Ekonomi

İhtiyaç sahiplerine Aile Bakanlığından yardım müjdesi! Başvuru ekranı açıldı, 4170 TL aylık destek var

Aile Bakanlığı başvuru yapanlara 4170 TL Ödeme yapacak. e Devlet başvuru ekranı açıldı. İhtiyaç sahibi ve dar gelirli kişiler alacak.

İhtiyaç sahiplerine Aile Bakanlığından yardım müjdesi! Başvuru ekranı açıldı, 4170 TL aylık destek var. Aile Bakanlığı tarafından sağlanan sosyal yardımlar 2023 yılında da aralıksız devam edecek nokta Üstelik Yeni yılda yardımlara da zam yapıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı zamlı sosyal yardımları bugün duyurdu. Başvuru yapanlar 4170 TL sosyal yardım alacak. Düzenli verilecek olan bu yardım için e Devlet başvuru ekranı da açıldı. Geç kalmadan başvurunuzu tamamlayın 15 Ocak’ta ilk yardım ödemenizi alın.

Asgari ücrete gelen zam, memur ve emekli maaşlarında yaşanan artış sonrasında sosyal yardımlara da zam haberi geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak ödenen evde bakım maaşı, engelli maaşı, 65 yaş aylığı gibi ödemelerin tutarları Ocak 2023 itibariyle zamlı olarak hesaplara geçecek. Yeni zamlı sosyal yardım ödemeleri de belli oldu. Özellikle evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli yakınına bakanlar bu yardımı kaçırmasını. Çünkü ocak ayından itibaren evde bakım maaşı zamlı olarak ödenecek. Yeni evde bakım maaşı ne kadar oldu? 2023 evde bakım maaşı kaç TL? Evde bakım maaşı ile ilgili merak edilen tüm detaylar haberimizde…

OCAK 2023 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başvuru yapan dar gelirlilere ödenen sosyal yardımlara memur maaş katsayısı oranında zam yapıldı. Evde hasta yaşlı ve engelli yakınına bakanlar için ödenen evde bakım maaşı da 2023 yılı için arttı. 2023 zamlı evde bakım maaşı 4.170 TL olarak hesaplara yatırılacak. Yeni zamlı evde bakım maaşı almak için başvuru ekranı daha açıldı. e-devlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz.

E DEVLET BAŞVURUSU YAPMAYI İHMAL ETMEYİN

Aile Bakanlığı evde bakım maaşı şartları da belli oldu. Hasta yaşlı ve engelli kişinin sağlık raporu, hane içinde kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin üçte birinden az olması gibi şartları taşıyanlar e-devlet üzerinden doğrudan başvuru yapabilir. Başvurular t.c. kimlik numarasına göre kabul ediliyor. Başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra değerlendirmeye alınan başvuru sonucu 10 gün içinde size bildiriliyor. Başvurusu onaylanan vatandaşlar evde bakım maaşından düzenli olarak yararlanabiliyor. Yani tekrar bir başvuru yapmanız gerekmiyor tek bir başvuru ile düzenli yardım alabilirsiniz.

ÖDEMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Evde bakım maaşı ödemeleri her ay düzenli olarak hesaplara geçiyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ayın 15’inden itibaren evde bakım maaşı yatan iller listesini yayınlıyor. Her gün farklı illerde yapılan ödemeler ayın sonuna kadar devam ediyor. Bakanlık tarafından paylaşılan evde bakım maaşı yatan iller listesine Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı sorgulama işlemlerini ise e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte e-devlet girişi yaptıktan sonra aile Bakanlığı’nın sekmesi altında bulunan sosyal yardım sorgulama bölümünden evde bakım parası sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek mümkün.

Maaşını Ziraat Katılım Bankası aracılığıyla alanlar ise sms ile evde bakım maaşı sorgulama yapabilir. Cep telefonun uzun kısa mesaj bölümünden BAKİYE yazarak 47 47’ye SMS göndermeniz durumunda sonuç cep telefonunuza gelecektir.

Başa dön tuşu