Yaşam

İlaç kullananlar dikkat! İlaç içtikten sonra sakın bunlar tüketmeyin, fayda olsun derken hayatınızdan olmayın!

Herkes hayatında en az 1 kez ilaç kullanmak zorunda kalmıştır. Ancak ilaç alan kişiler özellikle bunlardan uzak durmalı! Sağlığınızı geri kazanayım derken hayatınızdan olmayın!

İlaç kullananlar dikkat! İlaç içtikten sonra sakın bunlar tüketmeyin, fayda olsun derken hayatınızdan olmayın! Gerek gıda takviyesi olarak gerekse hastalıkların çaresi olarak tüketilen ilaçların aslında birçok önemli noktası bulunuyor. Ancak kimse bu noktalara dikkat etmiyor. Bazı ilaçlar kısa dönemli yalnızca hastalığı geçirmesi için kullanılıyor, bazıları ise hastalığı yaşamamak için. İlk gruba örnek verecek olursak bu grubun içerisinde grip ilaçları, enfeksiyon ilaçları, ağrı kesici ve bulantı önleyici gibi ilaçlar sayılabilir. İkinci grup içerisinde yer alan ilaçlar da şeker ilacı, tansiyon ilacı, sinir ve diğer rahatsızlıkları oluşturan hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

İlaçları genelde vücudumuzda bazı rahatsızlık belirtileri oluşmaya başladığında tüketmeye çalışıyoruz. Bu durum bazen doktor kontrolünde ilerlerken bazense kulaktan dolma bilgiler ile tavsiye edilen ilaç tüketimi oluyor. Doktor kontrolü olmadan ve kullanım süresine uymadan tükettiğiniz ilaçlar ilerleyen zamanlarda karşınıza daha büyük sorunlar çıkarabilir. Sizlere tükettikten sonra oldukça büyük sorunlara yol açabilecek bir diğer şey de ilaç aldıktan sonra bu besinleri tüketmeniz olacak.

İLAÇ ALDIKTAN SONRA ASLA TĞKETİLMEMESİ GEREKEN BESİNLER

İlaç tüketimi konusunda bilinmeyen birçok şey var. İlaç aldıktan sonra yapmamanız gereken şeylerin başında ise bu besinleri tüketmemek geliyor! İşte o besinler:

ALKOL

Antidepresen ve antihistamin etkisine sahip olan ilaçlar vücutta uyku hali yaratabilir, bu ilacı aldıktan sonra ilaç tüketmek bu etkiyi oldukça artırır. Bazı ilaçların alımından sonra alkol tüketmek de alkol kızarıklığı veya disülfiram benzeri etkileri ortaya çıkarabilir. Alkol vücuda alınıp parçalandığında asetaldehit adlı toksik bir kimyasal oluşur. Bazı ilaçlar bu maddenin vücuttan atılmasını önleyerek kalp çarpıntısı, yğksek tansiyon ve kusma gibi problemleri beraberinde getirerek çok büyük sorunlara yol açabilir.

GREYFURT

Yapılan araştırma ve deneylerin sonucunda 100’den fazla ilacın tepkimeye girerek zararlı olabilecek şekilde reaksiyon verdiği ortaya çıktı. Greyfurtun içerisinde bulunan furanokumarin adlı bir kimyasal yüzünden tansiyon ilaçlarının etkisi 3-4 kat artmaktadır. Bu durum oldukça sakıncalıdır.

ÇAY- KAHVE

Demir eksikliğine (anemi) yol açan çay ve kahve, kan ilacı tüketen bireylerde ilaç almadan en az 2 saat önce ve sonra tüketimi tavsiye edilmez. Çay, kahve, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi besinler demir ilacı kullanan bireylerde belirtilen saat aralıklarında kullanılması tavsiye edilmez.

Başa dön tuşu