Siyaset

İmamoğlu’nun 11 Kasım duruşmasından yine sonuç çıkmadı! İşte İBB Başkanı’nın ilk açıklaması

Yerel seçimler sonrasında Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bugün görülen davasında yine karar çıkmadı. Daha önce 11 Kasım 2022 (bugün) tarihine ertelenen davada sonuç çıkmayınca bu kez duruşma 14 Aralık tarihine ertelendi. Kararın ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan İmamoğlu, ‘Bu bir adalet davasıdır’ dedi.

Gözlerin çevrildiği 11 Kasım 2022 tarihinde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun merakla beklenen duruşması başladı ve bugün görülen davada yine sonuç çıkmadı. Seçimlerden sonra YSK üyelerine hakaret ettiği iddia edilen İmamoğlu’nun duruşması 14 Aralık tarihine ertelendi. Savcılık, daha önce verdiği mütalaasını tekrarladı ve sanığın 4 yıl 1 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Ara kararı açıklayan mahkeme ise duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

İMAMOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrewm İmamoğlu’nun yerel seçimlerin ardından Yüksek Seçim Kurulu Üyeleri’ne hakaret ettiği iddiasıyla hakkında açılan davanın bugünkü duruşmasında yine karar çıkmadı. Ara kararı açıklayan mahkeme duruşmayı ertelerken karar sonrasından sosyal medya hesabından açıklama yapan İmamoğlu, ‘Bu bir adalet davasıdır ve biz mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu süreçte destek mesajı paylaşan siyasi partilerimizin liderlerine ve yöneticilerine, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, sanatçılara, gazetecilere, aydınlara ve tüm yurttaşlarımıza teşekkürler.’ ifadelerini kullandı.

 

YSK ÜYELERİNE HAKARET ETTİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Ekrem İmamoğlu hakkında hazırladığı iddianamede, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İBB Başkanlığı seçimlerinin 6 Mayıs tarihinde iptal edildiği, yenilenen seçimde Ekrem İmamoğlu’nun seçildiği, 4 Kasım tarihli basın açıklamasında YSK üyelerine hakaret ettiği iddia ediliyor. Söz konusu iddianamede İmamoğlu’nun ‘Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret’ suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar cezalandırılması talep ediliyor. Hazırlanan iddianamede dönemin YSK Başkanı Sadi Güven’in de aralarında olduğu 11 kişinin mağduriyetinden bahsediliyor.

Başa dön tuşu