Yaşam

İSKİ’den çağrı var! Su giderek azalıyor!

İstanbul’daki su kaynakları günden güne azalmaya devam ediyor. İSKİ konuyla ilgili kırmızı alarm vererek vatandaşı uyardı.

Suların düşünülmeden israf edilmesi ve hava koşullarında yağmurların yağmaması İstanbul’daki su kaynaklarının günden güne tükenmesine sebep oluyor. Bu durum İstanbullular için çok büyük tehlikelere yol açabilir. İSKİ konuyla alakalı uyarılarda bulundu.

Suyun düşünülmeden tüketilmesi, boş yere akıtılması gibi sebepler su kaynaklarının azalmasına yol açıyor. Günden güne azalmaya devam eden su kaynakları için İSKİ kırmızı alarm verdi. Konuyla alakalı uyarılarda bulundu. İşte detaylar…

İSKİ’DEN AÇIKLAMA

İSKİ vatandaşın günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla kullandığı suyun yarısından fazlasının israf edildiği konusunda uyararak bu durumlara örnek verdi.

Mesela bir kişi ellerini yıkarken musluğu akıtması suyun yüzde 70’inin boşa akması anlamına geliyor. Evdeki kullanılan su israfının neredeyse yüzde 80’inin tuvalet ve banyolardan kaynaklandığını dile getirdi. Su ayak izinin takip edilmesi bu oranı önemli oranda düşürdüğü ortaya konmuştur. Konuyla alakalı tasarruf edilebilmesi için şu yöntemler belirtilmiştir.

SUDAN TASARRUF ETMENİN YOLLARI

  • Her şeyden önce damlayan musluklar tamir ettirilmeli.
  • Dişlerinizi fırçalarken ve duş alırken suyu boşa akıtmak yerine bir kaba doldurarak kullanın.
  • Musluk başlıklarına parletör takarak akan sudan yüzde 50 oranında tasarruf edin.

Başa dön tuşu