Ekonomi

İŞKUR hesaplara para akıtıyor! 20 ay çalışma karşılığı PTT’den 30.822 TL ödeme yapılacak

İŞKUR’dan ödeme müjdesi geldi. 20 ay çalışması olanların hesabına 30.822 TL ödeme yatacak. Ödemeler PTT’den verilecek.

İŞKUR hesaplara para akıtıyor! 20 ay çalışma karşılığı PTT’den 30.822 TL ödeme yapılacak. İŞKUR’dan yeni ödeme duyurusu geldi.20 ay çalışma hayatında olan ancak daha sonra işsiz kalanlara PTT den ödeme verilecek. Ödemeler aylık olarak hesaplara yatacak ancak toplamda 30.000 TL’nin üstünde olacak. Kendi isteği dışında işsiz kalanlar iş akdinin fesinden sonra 30 gün içinde başvuru yapmak zorunda. Başvurular ise bizzat İŞKUR’dan yapılacak.

İŞKUR’dan kendi isteği dışında işsiz kalan vatandaşlara müjdeli haber var. Yapılan son dakika duyurusuna göre işini kaybeden vatandaşlara İŞKUR aracılığı ile aylık ödeme verilecek. Aynı zamanda ödemeler PTT den hesaplara yatacak. Gerekli şartları taşıyanlar düzenli olarak ödeme alabilecek. Bir yıl boyunca devam edecek olan ödemeler 30.000 TL’nin üstünde olacak. Peki, kimler işsizlik maaşı alabilir? İşsizlik maaşı başvuru şartları nedir?

AYLIK 5137 TL ÖDEME

Türkiye iş kurumu tarafından işsiz kalan vatandaşlara destekler devam ediyor. İşsizlik maaşı olarak bilinen bu ödemeler en az 600 gün çalışma şartı ile veriliyor. Yani işsiz kalmadan önce 600 gün çalışması olanlar başvuru yaparak İŞKUR’dan bu ödemeyi alabiliyor. Ödemeler düzenli olarak yatıyor ve en fazla altı ay boyunca veriliyor. Toplam altı aylık ödeme ise 30.822 TL oluyor. Ancak İŞKUR tarafından bu ödemenin sağlanabilmesi için bir takım şartları yerine getiriyor olmak gerekiyor.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR

İŞKUR’dan işsizlik maaşı alabilmek için kurum tarafından aranan şartlara uygun olmak gerekiyor. Öncelikle çalışan kişinin kendi istek ve eksikliği dışında işsiz kalması aranan en önemli şart. İş akdinin sona ermeden önce 120 gün hizmet akdine tabi olmakta diğer şart. Yine hizmet akdinin fesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 günlük işsizlik Sigortası primi Ödemiş olmak gerekiyor. Bu koşulları sağlayanlar İŞKUR’dan işsizlik maaşı alabilmek için başvuru yapabiliyor.

30 GÜN İÇİNDE MÜRACAAT EDİN

İŞKUR’dan işsizlik maaşı alabilmek için yukarıdaki koşulları sağlayanlar 30 gün içinde başvuru yapmalı. Yani hizmet akdi feshedildikten sonra iş kura giderek başvuru işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. Başvuruların şahsi olarak yapılması şartı da aramıyor. Başvurusu uygun bulunanlara ödemeler PTT aracılığıyla veriliyor.

Başa dön tuşu