Ekonomi

İslam Memiş’ten asgari ücretliyi sevinçten havalara uçuracak açıklama! 2023 asgari ücret 8250 TL

Altın ve piyasa hakkında yaptığı yorumlar ile tanınan ekonomi ve piyasa uzmanı İslam Memiş bu kez asgari ücret hakkında yorum yaptı. Ancak İslam Memiş’in yorumları milyonlarca asgari ücretle çalışanı oldukça üzecek gibi duruyor.

Tüm ülke tek yürek olmuş asgari ücret, memur ve emekli maaşının ne kadar olacağı hakkında yapılacak olan açıklamaları bekliyor. Sürekli yeni tahminler ile farklı rakamlar ortaya atılıyor, ancak asıl rakam Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun gerçekleştireceği toplantıların ardından belirlenmiş olacak.

YARIN İKİNCİ TOPLANTI GERÇEKLEŞECEK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın (14 Aralık tarihinde) ikinci toplantıyı gerçekleştirmek için bir araya geliyor. Türk-İş ve işverenler arasındaki pazarlıklar devam ederken yarın masada konuşulacak olan rakam da tam bir merak konusu haline geldi. Milyonlarca çalışanı ve emekli olanları ilgilendiren bu konu hakkında gerçekleşen toplantılarda belirlenen rakamların ardından açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bekleniyor.

Piyasa ve ekonomi uzmanı İslam Memiş Haziran ayında yapmış olduğu tahminleri enflasyon ve ülkede yaşanan ekonomik değişimleri yeniden göz önünde bulundurarak güncelledi. İslam Memiş’e göre asgari ücret 8000 TL veya daha yukarısında olması gerekiyor.

SON NOKTA CUMHURBAŞKANI’NDAN

Yarın gerçekleşecek olan toplantıda belirlenen rakam için Cumhurbaşkanın Recep Tayyip Erdoğan’ın bir tık yukarı çekeceği son günlerde en çok konuşulan konulardan biri.  Vatandaşların Sayın Cumhurbaşkanından her zaman verilen rakamın üzerinde bir rakam açıklamasını beklediğini belirten İslam Memiş şu ifadeleri kullandı:

“Sözü edilen rakamın yüksek olması bekleniyor, ancak bir yanda maliyet artışları diğer yanda ise işverenin yükü gibi hesaplamalar da bulunuyor. Mesela asgari ücret yüzde 45’lik bir zam ile 8 bin TL olurken brüt ücret 9412 TL oluyor. Bunun işverene maliyeti ise 11059 TL olarak hesaplanıyor. Asgari ücret yüzde 50 zam oranı ile hesaplandığında 8250 TL olarak belirleniyor ve bunun işverene maliyeti ise 11404 TL olarak belirleniyor. İşverenin maliyet noktası ve EYT gündemi meşgul eden en önemli konular. İki aynı anda gerçekleştiğinde maliyet ciddi anlamda çok ciddi sorunlar oluşturabilir. Bu çerçevede cevaplanması gereken pek çok soru işareti oluşmuş olacak, ifadelerini kullandı.

ŞARTLARDA İYİLEŞTİRME YAPILACAK

İktidara yakın duran isimlerden birisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çalışanların lehine bir rakam çıkarmak istediğini; belirtilen rakamlar doğrultusunda işten çıkarmaların önüne geçebilmek için şartlarda iyileştirmelere gidileceğini de ifade etti.

Başa dön tuşu