Medya

İşverene EYT için kıdem tazminatı kredi desteği

EYTliler (Emeklilik Yaşa Takılanlar) için Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati işverene kıdem tazminatı desteği verileceğine dair bazı açıklamalar yaptı.

Bakan Nureddin Nebati, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) kıdem tazminatına yapılacak ödeme desteğiyle ilgili olarak gelen soruya gerekli tedbirlerin alındığını söyleyerek cevap verdi.

Nebati, konuk olduğu Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündemle alakalı bazı sorulara cevap verdi.

Kıdem tazminatları yatırılacak

Bakan Nebati, emekli olanların kıdem tazminatının hesaplarına yatırılacaklarını söyledi:

“Vatandaşlarımıza ‘sen rahat ol, kıdem tazminatın hazır’ diyoruz. Hiç pazarlığa falan girme işvereninle. Senin kıdem tazminatını biz yatıracağız.” ifadelerini kullanarak Nebati açıklama yaptı.

EYT sorununun 23. yıldönümünde İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Federasyonu, emeklilikte yaşa takılanlara uygulanan adaletsizliği protesto ettiler. Eyleme, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, siyasi parti temsilcileri ve Türkiye’nin farklı illerindeki EYT’liler katıldı. (Fotoğraf: Mine Toz)

KGF (Kredi Garanti Fonu) paketiyle ilgili düzenlemenin bugün açıklanacağını belirten Nebati, “Geri ödemeler çok iyi şartlarda, 36 aya varan bir ödeme vadesi olacak. 6 aya kadar ödemesiz bir sistem olacak, faiz oranları oldukça düşük. Kredi Garanti Fonu paketine özel bankalarımızın büyük bir kısmı ve katılım finans kurumlarımız da iştirak edecekler” açıklamasını yaptı.

2 milyon 250 bin kişi faydalanacak

EYT ile ilgili düzenlemenin farklı bir teklif olarak Meclis gündemine ilerleyen günlerde getirilmesi bekleniyor.

23 senelik sorunun çözümüne dair teklif, 8 Eylül 1999’dan bu yana çalışmaya başlayan kişileri içeriyor. EYT ile ilgili yaş sınırı yok, 2 milyon 250 bin kişi faydalanabilecek.

EYT henüz yasalaşma sürecine girmedi, fakat yasal süreç halledildikten sonra başvuruları e-devlet üzerinden SGK’ya yapılabiliyor olacak.

Başa dön tuşu