Yaşam

Kahvaltıda yulaf ezmesi her zaman sağlıklı mı?

Yulafın faydalarını yenmek zordur, ancak şekerli hazır yulaf ezmesi seçeneklerine karşı dikkatli olun. Beyaz bir tabakta sıcak yulaf ezmesi ve taze ahududu ve yaban mersini ile dolu beyaz bir kase.

Yulaf ezmesi, sağlıklı iyilik kasesi olarak bir üne sahiptir. Ama güçlü yulaf gerçekten o kadar süper mi yoksa her sabah kahvaltı masasında snooker mı oluyorsunuz?

Cevap, ne tür yulaf ezmesi yediğinize bağlı. Mükemmel bir beslenme özgeçmişine sahip bir kepekli tahıl olan temel yulafları yerken yanlış gitmek zor. Ama bir yemek için bir paket aromalı hazır yulaf ezmesi açtığınızda… Peki, sağlık derecesinin biraz düşebileceğini söyleyelim.

Konuyla ilgili birkaç kaşık bilgi için kayıtlı diyetisyen Beth Czerwony, RD’ye başvuruyoruz.

Yulaf ezmesinin faydaları

Sağlıklı gıda övünme hakları? Yulaf ezmesi kesinlikle onlara sahiptir. Yeni başlayanlar için, protein ve diyet lifi ile doludur – besleyici bir diyet yemek söz konusu olduğunda vücudunuz için iki önemli. (Birazdan bunun hakkında daha fazla bilgi.)

Ve eski moda haddelenmiş veya çelik kesilmiş yulaflarda bulunan bu güçlü vitamin ve besin listesine bakın. (Rakamlar yarım fincan yulaf içindir, kabaca tek bir yulaf ezmesi porsiyonundaki miktardır.)

Manganez: Önerilen günlük miktarınızın %64’ü.

Bakır: Önerilen günlük miktarınızın %18’i.

B1 Vitamini (tiamin): Önerilen günlük miktarınızın %16’sı.

Magnezyum: Önerilen günlük miktarınızın %13’ü.

Fosfor: Önerilen günlük miktarınızın %13’ü.

Çinko: Önerilen günlük miktarınızın %13’ü.

Demir: Önerilen günlük miktarınızın %10’u.

B5 Vitamini: Önerilen günlük miktarınızın %9’u.

Czerwony, “Gerçekten besleyici açıdan yoğun bir yiyecek” diyor.

Yulaf ezmesi yemek için 4 neden

Peki, tüm bu vitaminler ve besinler sizin için ne yapabilir? Hadi parçalayalım.

Kolesterolünüzü düşürün

Kalbinizi sağlıklı tutmak ister misiniz? Yulaf ezmesi yiyin. Araştırmalar, günlük bir kase yulaf ezmesinin toplam kolesterol seviyenizi ve arterleri tıkayan kötü kolesterol seviyenizi düşürebileceğini gösteriyor. (Yüksek kolesterol seviyeleri kalp hastalığına katkıda bulunan bir faktör olabilir.)

Czerwony, bu yulafların da oldukça hızlı çalışabileceğini belirtiyor. Bir çalışma, insanların günlük diyetlerine sadece altı haftalık yulaf gevreği yedikten sonra kolesterol seviyelerinde önemli değişiklikler gördüklerini buldu.

“Sağlığınız için büyük bir kazanç – ve bunu sabah evden çıkmadan önce bitiriyorsunuz” diye ekliyor.

Kan şekeri kontrolünü iyileştirin

Yulaf ezmesiyle bağlantılı iyi işlerin çoğu, beta-glukan olarak bilinen bir tür çözünür lif içerir. Beta-glukan, kolesterol üzerindeki çalışmasının yanı sıra glikozun (veya şekerlerin) kanınıza emilimini de yavaşlatabilir.

Sebep? Yulaf ezmesi yedikten sonra, bu beta-glukan bağırsaklarınızı kaplayan jel benzeri bir çözeltiye dönüşür. Bu kalın yapışkan tabaka doğal olarak şekerlerin kan dolaşımınıza girme hızını yavaşlatır.

Bu nedenle, bazı çalışmalar yulaf ezmesinin Tip 2 diyabetli biri için ideal bir besin olduğunu göstermektedir. (Bununla birlikte, yulaf ezmesinin glisemik kontrol üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bastırılmış başka araştırmalar yapılmıştır.)

Kilo kaybını teşvik edin

Bir yemekten sonra, yulaf ezmesi karnınızda ağır bir şekilde oturma eğilimindedir ve bu, daha hafif olmanıza yardımcı olabilir.

Czerwony, “Yemekten sonra kendinizi daha uzun süre tok hissederseniz, sağlıksız atıştırmalıklar yemeden yemekten yemeğe geçmek daha kolay olur” diyor. “Sonuçta bu, tüketebileceğiniz ekstra kalorileri azaltır.”

Araştırmacılar yulaf yemenin şunları azaltabileceğini buldu:

Vücut ağırlığı.

Vücut kitle indeksi (VKİ) .

Vücüt yağı.

Bel-kalça oranı.

Bağırsak hareketlerini düzenli tutun

Yulaf ezmesi, lif açısından zengin yapısı sayesinde, kaka düzeninizi kesin olarak düzenleyici bir etkiye sahip olabilir. İşlerin ilerlemesine yardımcı olmak için hem çözünmez hem de çözünür lifle çift yumruk da paketler.

Yaşlı yetişkinlere odaklanan araştırmalar, yulaf kepeği yemenin, genellikle yaşla birlikte daha fazla sorun haline gelen kabızlığı gidermek için müshil alma ihtiyacını ortadan kaldırabileceğini bile gösteriyor.

Czerwony, “Yulaf ezmesi, sindirime ve gastrointestinal sağlığınıza gerçekten yardımcı olabilir” diyor.

Yarım fincan yulaf yaklaşık 4 gram diyet lifi içerir. Bu sayıyı bir perspektife oturtmak için, iyi bir gastrointestinal sağlık için günlük lif hedefiniz 25 gram ile 35 gram arasında olmalıdır.

Yulaf ezmesi sizin için kötü olabilir mi?

Yulaftaki tüm faydalar göz önüne alındığında, yulaf ezmesini sağlıklı olmaktan daha az yapmak muazzam bir görev gibi görünüyor. Ama bizi hazır yulaf ezmesi seçeneklerine götüren bir yol var.

Czerwony, aromalı yulaf ezmesi paketlerinin genellikle yulafın getirdiği temel besin değerinin bir kısmını aşındırmaya yetecek kadar şekerle kaplandığını söylüyor.

“İşleri sağlıksız hale getirmenin her zaman yolları vardır ve pek çok hazır yulaf ezmesinde gördüğümüz şey de bu” diye ekliyor. “Gıda üreticileri, tatlarını daha iyi hale getirmek için şeker – ÇOK şeker – ekleyecek.”

Czerwony’nin tavsiyesi? “Beslenme etiketini kontrol edin ve ilave şeker arayın. Onları görürseniz, başka bir seçenek arayın.”

Yulaf ezmesinin nötr lezzetini artırmak istiyorsanız, kasenize meyve veya baharat ekleyin. Ve içine esmer şeker veya akçaağaç şurubu gibi tatlandırıcılar ekleseniz bile, bunu kendiniz yapmak size eklenen şeker üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Kahvaltı için yulaf ezmesi fikirleri

Yani, şimdi kahvaltıda yulaf ezmesine bayıldıysanız, bir menü belirleyelim. Yulafınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bazı kolay tarifler.

Gecelik Yulaf: Gecelik yulaf için bu seçeneklerden birini deneyin. Adından da anlaşılacağı gibi, bu yemek gece yatmadan önce hazırlanır ve soğuması için buzdolabında bırakılır. Sabahınızı biraz daha kolaylaştırmayı vaat eden bir süreç.

Yavaş Pişirilmiş Çelik Kesilmiş Yulaf: Bir gecede başka bir seçenek. Bükülme mi? Bu, sıcak ve hazır bir sabah yemeği için yavaş pişirici kullanıyor.

2 Dakikalık Süper Dolu Yulaf Ezmesi: Bu güçlü yulaf kasesini yedikten sonra güne hazır olacaksınız. Ve mikrodalgada pişirme süresi sadece 120 saniye!

Tropikal Kahvaltı Kasesi: Mango ve hindistancevizi tatlılığıyla güçlendirilmiş bir kase yulaf ezmesi ile kahvaltınıza bir ada havası verin.

Başa dön tuşu