Ekonomi

Kalem kalem açıklandı! 2023 sosyal yardım zamları belli oldu! Evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı, engelli maaşına büyük zam geldi

Sosyal yardım alanlara müjde. Yeni zamlı maaşlar kalem kalem hesaplandı. Evde bakım maaşı, engelli maaşı, 65 yaş aylığına rekor zam geldi.

Kalem kalem açıklandı! 2023 sosyal yardım zamları belli oldu! Evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı, engelli maaşına büyük zam geldi. Türkiye’de Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi Milyonlarca kişi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapması halinde devletten düzenli olarak sosyal yardım alabiliyor. Çok sayıda sosyal yardım kalemi var Ancak bunlar arasında en çok bilinenleri evde bakım maaşı, engelli maaşı, 65 yaş aylığı oluyor. Son dönemlerde öne çıkan diğer bir yardım kalemi ise Türkiye Aile Destek paketi yardımı oldu. Bu yardımların tamamı aile Bakanlığı tarafından vatandaşlara ödeniyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan sosyal yardımı ödemelerinde yeni yıl ile birlikte büyük artış yaşandı. Yardımlardan bazıları asgari ücrete Endeksli olarak artarken bazıları ise memur maaş katsayısına göre zamlandı. Aile Bakanlığı yeni zamlı sosyal yardımları kalem kalem açıkladı. Peki, 2023 zamlı sosyal yardımlar ne kadar oldu? Evde bakım maaşı, engelli maaşı ve 65 yaş aylığına ne kadar zam geldi? 2023 zamlı sosyal yardımlar haberimizde…

2023 ZAMLI EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR OLDU?

2023 yeni zamlı evde bakım maaşı ne kadar oldu sorusunun yanıtı hak sahibi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Evde bakım maaşına her altı ayda bir memur maaş katsayısına göre zam yapılıyor. Yeni memur maaşlarının belli olması ile birlikte zamlı evde bakım maaşı da açıklandı. 2022 yılında hat sahiplerinin hesaplarına 3340 TL olarak yatırılan evde bakım maaşı Yeni yılda 4170 TL olarak ödenecek. Zamlı evde bakım maaşı Şubat ayından itibaren hesaplara yatacak.

2023 ZAMLI 65 YAŞ AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara devlet tarafından ödenen 65 yaş aylığına da yeni yılda zam geldi. 2022 yılında 1537 TL olarak ödenen 65 yaş aylığı Yeni yılda 1921 TL olarak vatandaşın hesabına yatacak. Ödemeler düzenli olarak her ay yapılıyor. Ocak ayının 15’inden itibaren 65 yaş aylığı alan vatandaşlar zamlı maaşlarını almaya başlayacak.

2023 ENGELLİ MAAŞI NE KADAR OLDU?

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte engellilere ödenen 2022 maaşı olarak da bilinen engelli aylığına da zam geldi. Engelli maaşı, %40-69 arası engelliler ile yüzde 70 üstü engellilere göre farklılık gösteriyor. 2023 yılında %40 69 arası engellilere ödenecek maaş 1227 TL’den 1534 TL’ye yükseldi. Yüzde 70 ve üstü engellilere ödenen maaş ise 1840 TL’den 2 bin 300 TL’ye yükseldi. Zamlı engelli maaşları 15 Ocak tarihinde hesaplara yatacak.

TÜRKİYE AİLE DESTEK YARDIMI ARTTI MI?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeni başlatılan yardım kalemi olan Türkiye aile destek yardımı geçtiğimiz yılın Temmuz ayından itibaren hak sahiplerine ödenmeye başlanmıştı. Yeni yılda bu yardımdan faydalanan vatandaşlarda Aile Destek yardımına zam var mı sorusunun yanıtını araştırıyor. Şu an için Türkiye Aile Destek yardımına herhangi bir zaman duyurusu yapılmadı.

Başa dön tuşu