Ekonomi

Kamuya olan borçlarınızı yapılandırın! Hangi borçlar yapılandırma kapsamına dahil?

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu “Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile bazı kanunlarda değişiklikle ilgili kanun teklifi” görüşmelerini gerçekleştirdi. Bu yapılandırmaya dair görüşmelerde ise vatandaş hangi borçların yapılandırma kapsamına girdiğini merak ediyor.  

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşme sonuçlarında kamuya olan hangi borçlar yapılandırma kapsamına dahil olacak? 

Yapılandırmaya dahil olan borçlar 

Devletin alacaklarına yönelik olarak getirilen yapılandırmaya dair kanun teklifinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeyi gerçekleştirdi ve teklif kabul edildi. Şimdi kamu alacaklarında yapılandırma ve ceza silinme işlemleri gerçekleştirilecek.  

Bütün borçlar yapılandırılıyor 

Kabul edilen bu teklifle birlikte tüm borçlar yeniden yapılandırma kapsamına dahil oldu. Trafik, vergi cezaları, askerlik, otoyol, köprü geçişleri, nüfus ve daha önceki adli para cezaları, idari para cezaları, destekleme prim borçları, öğrenci kredisi gibi birçok borç yapılandırılabiliyor, ek olarak cezalar da siliniyor. 

Hangi borçlar kapsam dahilinde? 

Yapılandırmaya ve cezaların silinmesine dair söz konusu borçlar en son 31 Aralık 2022’ye kadar olan kısmı kapsıyor. Kabul edilen yeni teklifle birlikte 48 ay, yani 4 yıla kadar ödeme imkanı var. 

Borç yapılandırma son başvuru tarihi 

Borçlarını yapılandırmak ve cezalarını sildirmek isteyen vatandaşların en son 30 Nisan 2023’e kadar başvurularını gerçekleştirmesi gerekiyor. Taksitli veya peşin olarak ödemeler yapılabilecek. 5 ila 95 puan cezalar ise tamamen silinebilecek. Uyuşturucu, alkol ve ölüme sebep olmak haricindeki el konulan tüm ehliyetler geri verilecek.  

2 bin TL’den az borçlar silinecek 

Ilk kez yapılan düzenleme sayesinde 2 bin TL’yi geçmeyen borçların ise yapılandırmaya gerek kalmadan silineceğ belirtildi. Bir kereye mahsus herhangi bir şart olmadan silinmesi kabul edilen teklifte yer alıyor. 

Başa dön tuşu