Yaşam

Karanfilin bu faydalarını kimse bilmiyor! Duyan yanından eksik etmiyor

Karanfilin verdiği aroma ve hoş kokusu insanları oldukça cezp ediyor. Bunun yanında bu faydalarını duyan yanından ayırmıyor!

Bazılarına ağır gelse de karanfil kokusunu ve tadını sevmeyen yoktur. Eski çağlardan bu yana gerek yemeklerde, ilaçlarda ve kokularda olmak üzere neredeyse her sektörde kullanım alanına sahip olan karanfilin faydaları saymakla bitmiyor. Bunları duyanlar ise karanfilsiz adım atmıyor!

Karanfil bitkisi yalnızca hoş kokusu ve eşsiz lezzeti yüzünden tüketilen bir besin değil! Eski çağlardan bu yana tıbbi malzemelerde kullanılan karanfil sağlık açısından çok önemlidir. İşte karanfilin bilinmeyen faydaları…

KARANFİLİN FAYDALARI

Karanfilin insan sağlığına olan faydaları şu şekilde sıralanabilir:

AĞRI KESİCİ

Karanfilin içerisinde bulunan öjenol adı bulunan bir madde bulunmaktadır ve bu madde; narkotik etki yaratarak ağrıyı hafifletir.

ANTİBAKTERİYEL ÖZELLİK

Karanfilin bir diğer özelliği de antimikrobiyal özelliklere sahip olmasıdır. Bu sayede vücutta oluşabilecek bakteri ve bunun gibi organizmaların büyüyerek vücuda yayılmasını önler.

KARACİĞER KORUMASI SAĞLAR

Ağrı kesici olarak etki sağlayan öjenol maddesi antioksidan özellik taşıyarak karaciğere destek olur. İçerisinde karanfil bulunan bir yiyecek veya içecek tüketmek karaciğer sağlığı açısından önemlidir.

KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER

Karanfil, karaciğere destek olduğu gibi kan şekerini de düzene sokmuş olur.

Başa dön tuşu