Yaşam

Karpal Tünel Sendromunu önlemek veya rahatlatmak için 3 esneme hareketi

Bu hareketler, ellerinizde ve parmaklarınızda ağrı, uyuşma ve karıncalanmaya yardımcı olabilir.

Başparmağınızda, işaret parmağınızda, orta parmağınızda ve önkolunuzda uyuşma, karıncalanma ve ağrı yaşıyorsanız, karpal tünel sendromunuz olabilir. Yaygın durum, başparmak, işaret, orta ve yüzük parmaklarınızı hissetmenizi sağlayan medyan siniriniz üzerindeki baskıda bir artış olduğunda ortaya çıkar.

Bilgisayar kullanımı, fabrika işleri veya hobiler gibi parmaklarınızı kullanan tekrarlayan hareketler karpal tünel sendromuna yol açabilir. Yaşlandıkça artan karpal tünel alma şansınız ile herkes geliştirebilir.

Karpal tünel egzersizleri belirtilerinizi azaltabilir. Maksimum rahatlama için, masör Andrew Bang, DC, gün boyunca yapabileceğiniz bu karpal tünel uzantılarını önerir.

Başparmak Germe

Aynı elinizle baş parmağınızın etrafında bir yumruk yapın.

Baş parmağınız ve bileğinizdeki esnemeyi hissetmek için bileğinizi aşağı doğru bükün.

Diğer elinizle, gerilen elinizle ek basınca karşı koyarken, gerinmeye ek basınç uygulayın.

30 saniye basılı tutun. Dört kez tekrarlayın.

Dr. Bang, “Bu iyi bir esneme çünkü başparmak cep telefonlarından çok fazla kullanılıyor ” diyor. “Bu aşırı kullanım, tendonların iltihaplanmasına yol açar.”

Karpal Streç

Avucunuzu parmaklarınız aşağı bakacak şekilde düz bir duvara yerleştirin. Dirseğinizi düz tutun. Ön kolunuzun avuç içi tarafında bir çekme hissetmelisiniz.

Gerinirken, bileğinizi esnetmeye çalışarak duvara karşı direnç uygulayın. Duvar elinizin hareket etmesini engelliyormuş gibi düşünün.

30 saniye basılı tutun. Dört kez tekrarlayın.

“Bu bilek fleksörlerini germek, karpal tüneli tedavi etmek veya bunlardan kaçınmak için zorunludur. Bilek fleksör kasları tipik olarak ön kolda en çok kullanılan kas grubudur, bu nedenle fazla gelişmiş olma eğilimindedirler” diye açıklıyor Dr. Bang. “Aşırı geliştiklerinde, karpal tünelden sorumlu sinir olan medyan sinire baskı yapabilen karpal kemerin çökmesine neden olurlar.”

Uzatıcı Streç

Yumruk yapmak. Dirseğinizi düz tutun.

Altına uzanın ve yumruğunuzu geri çekin. Kolunuzun üst kısmında bir çekme hissetmelisiniz.

Gererken, esnemeyi yoğunlaştırmak için yumruğunuzla karşı direnç uygulayın.

30 saniye basılı tutun. Dört kez tekrarlayın.

Ne zaman doktora görünmeli

Karpal tünel için bu esnemeleri denerseniz ve ağrınız kötüleşirse, karpal tünel sendromunuz olduğunu doğrulamak için testler yapabilecek bir doktora görünmeniz gerekebilir. (Ağrıya neden olabilecek diğer durumlar arasında artrit ve kübital tünel sendromu yer alır .)

Bir doktor ayrıca ağrınızı ve rahatsızlığınızı hafifletmeye yardımcı olacak bir tedavi önerebilir. Tedavi seçenekleri şunları içerir:

Bilek atelleri.

Steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler).

Kortizon enjeksiyonları.

Ameliyat.

Yukarıda uzanan karpal tünel sendromuna ek olarak, aşağıdaki gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapabilirsiniz:

Bileklerinizi tekrar tekrar bükmekten ve uzatmaktan kaçının.

Tekrarlayan faaliyetlere sık sık ara vermek.

Sandalyenizi yükseltmek veya alçaltmak ve bilgisayar klavyenizin konumunu değiştirmek gibi çalışma alanınızda değişiklikler yapmak.

Bilekleriniz kıvrılmadan düz bir şekilde uyuyun.

“Karpal tüneli önlemek veya tedavi etmek için yapabileceğiniz çok şey var. Günlük esneme ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmanıza rağmen hala semptomlar yaşıyorsanız, karpal tünel benzeri semptomlarınızın gerçek kaynağını bulmak için doktorunuza ulaşmanız gerekir, ”diyor Dr. Bang. “Sıvı tutulması, hamilelik, menopoz, tiroid bozuklukları ve romatoid artrit gibi enflamatuar hastalıklar gibi diğer durumlar karpal tünel sendromunu taklit edecektir.”

Başa dön tuşu