Ekonomi

Kentsel dönüşümde 3 yeni model geliyor! Yeni finansman modeli kimleri ilgilendiriyor? İki Bakandan flaş açıklama…

Hazine ve Maliye Bakanlıkları ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği iş birliği yaparak başta İstanbul olmak üzere birçok ilde acil dönüşüm gerektiren konut stokuna yeni bir finansman modeli getirdi. Bu üç yaklaşım modelinin detayları haberimizde…

İki bakanlık ortaklığında yapılan bu yeni finansman modeli, konut stokunun büyük ölçüde modernizasyona ihtiyaç duyduğu İstanbul’da acil konut yenileme ve rehabilitasyon ihtiyacını karşılamayı amaçlamaktadır. Bu konunun aciliyetinin farkında olan yetkililer konut stokunun dönüşümünü desteklemek için gerekli finansmanın mevcut olmasını sağlamak için proaktif önlemler aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlıkları ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıkları, Kentsel Dönüşüm Finansman Modeli’ni hayata geçirmek için güçlerini birleştirdi. Bu yenilikçi yaklaşım, ülke genelinde çeşitli illerde kentsel dönüşümü hızlandırmayı hedefliyor. Yeni modeller neler? Detaylar haberimizde…

MODERN KENTSEL DÖNÜŞÜM SAĞLANACAK

İki kurumun yetkilileri geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da düzenledikleri basın toplantısında kentsel dönüşümü destekleyecek yeni finansman modellerini açıkladılar.

Kentsel Dönüşüm Finansman Modeli, acil konut dönüşümü ihtiyacını karşılamak için üç farklı yaklaşım sunuyor. Bu model, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayan ve ekonomik büyümeyi destekleyen sürdürülebilir ve modern kentsel çevreler yaratma yolunda önemli bir adımdır. Bakanları burada yaptıkları açıklamalarda 3 yeni yöntemi şöyle açıkladılar:

3 YENİ MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

İlk model hem bağımsız bölüm malikleri hem de konut üreticisi için fayda sağlayan bir çözüm önermektedir. Sahipler uygun koşullarda kredi sunarak haklarını kaybetmeden kentsel dönüşüme katılabilirler. Bu yaklaşım aynı zamanda emsallerin korunmasını sağlayarak ilgili tüm taraflar için bir kazan-kazan durumu sağlar.

İkinci model, depreme dayanıklı konut arzını artıracak olan ada bazlı kentsel dönüşüme odaklanıyor. Bunu başarmak için konut üreticileri düşük maliyetli finansal destek alacak ve onları daha uygun fiyatlı ve güvenli konut seçenekleri üretmeye teşvik edecek.

Son olarak üçüncü model ise spekülasyonların ve fiyat artışlarının önüne geçerek kiralık konut arzını artırmayı hedefliyor. Bu yaklaşım, bir ev satın almaya gücü yetmeyenler için daha uygun fiyatlı konut seçenekleri sunacak ve nihayetinde bir bütün olarak topluluğa fayda sağlayacaktır.

Başa dön tuşu