Ekonomi

Kimler 10 yılda emekli olabilir? SGK’dan 10 yıl ve 1800 gün açıklaması! Erken emeklilik kapınızda…

Ülkemizde belirli bir süre çalışmış olan çalışanlar emeklilik ikramiyesine hak kazanır. Uzun yıllar çalışmış olan vatandaşlar, sigortalı bir işte belirli bir süre çalıştıktan sonra emekli maaşlarını alabilmek için emeklilik başvurusunda bulunabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) geçtiğimiz günlerde 10 yıldır görev yapan çalışanlara müjdeli bir duyuru yaptı.

10 yıl ve üzeri çalışmış tüm çalışanların dikkatine! 1800 gün veya daha fazla çalışmış olanlar için harika bir haberimiz var-emeklilik maaşı almaya hak kazandınız. Bildiğiniz gibi Türkiye’de emeklilik sistemi Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yönetilmektedir ve çalışma süresini tamamlamış olanlar emeklilik başvurusunda bulunabilirler. Bu, emeklilik için gerekli koşulları sağlayan milyonlarca vatandaş için artık hayatları boyunca alacakları emekli maaşına odaklanabilecekleri önemli bir kilometre taşıdır.

KİMLER 10 YILDA EMEKLİ OLABİLİR?

Emekli maaşı almaya hak kazanan kişiler, SGK mevzuatı kapsamında çalışanlar için emeklilik kriterleri hakkında bilgi alabilirler. Ayrıca, emeklilik için yerine getirilmesi gereken özel hükümler vardır. Bu hükümler önkoşul niteliğinde olup, yerine getirildiği takdirde çalışanlar kısa vadeli sigortalı olarak emekli olmaya hak kazanırlar.

10 yıllık çalışanların emeklilik hakları SGK’dan yapılan açıklama ile netlik kazandı. Sigortalı bireylerin on yıl çalıştıktan sonra emekli olmaları artık mümkün, ancak yerine getirilmesi gereken belirli kriterler var. SGK’ya göre çalışanların emekliliğe hak kazanabilmeleri için ciddi sağlık sorunları, iş kazaları veya iş gücü kaybına neden olan hastalıklara sahip olmaları gerekmektedir. Bu, vatandaşlar tarafından genellikle malulen emeklilik olarak adlandırılır. Ancak, bireyin çalışmasına engel olan ciddi bir hastalığı olması durumunda 10 yıllık hizmetten sonra emekli olabilir.

10 YIL EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ ŞART

10 yıl sigortalı olarak çalıştıktan sonra emekli olabilmek için kişinin yaptığı işten duyduğu rahatsızlık nedeniyle yüzde 60’ı aşan iş gücü kaybı yaşaması gerekiyor. Bu tespit, SGK’ya başvuran sigortalının alması gereken sağlık kurulu raporu ile yapılır. Rapor, yüzde 60’tan fazla bir işgücü kaybını doğrulamalıdır ve ancak o zaman kişi 10 yıl sigortalı çalıştıktan sonra emekli olabilir.

Bir kişi 1800 prim gününü doldurmuşsa, 10 yıl çalışmış ve SGK’nın ilan ettiği şartları taşıyorsa da erken emekli olabilir. Bu başvuru süreci titizlik isteyen bir işlem olup, SGK sağlık kurulu tarafından tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor alınması esastır.

Başa dön tuşu