Yaşam

Kırılgan tırnaklara ne sebep olur ve nasıl tedavi edilir?

Bu yaygın sorunun, takviyelerden ağırlamaya kadar pek çok çözümü vardır.

İster boyayın, ister küçük nesneleri elinize alın veya gitarınızı koparın, güçlü tırnakların hem kullanışlı hem de kozmetik açıdan çekici olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Son zamanlarda pençeleriniz onu kesmiyorsa, bunun birçok nedeni olabilir. Şans eseri, tırnaklarınızı kırmanın olduğu kadar güçlendirmenin de pek çok yolu vardır.

Kırılgan tırnaklara ne sebep olur?

El yıkama. Sık sık el yıkamak sizi hastalıklardan koruyabilir ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir. Ancak tırnaklarınızda ciltten daha hızlı su kaybeden bir numara yapar. Sürekli yıkama ve dezenfekte etme tırnakların kurumasına ve kırılgan hale gelmesine neden olabilir.

Yaşlanma Dermatolog Rosemary Keskinen, “Kırılgan tırnaklar insanları yaşlandıkça daha fazla etkiliyor” diyor. “Yaşlandıkça tırnaklarımız daha yavaş uzar. Uzaması daha uzun sürdüğü için tırnak kuru havaya, suya ve dezenfektanlara daha fazla maruz kalıyor.”

Uzunluk ve kozmetik kullanım. Dr. Keskinen,  tırnaklarınızı kısa tutmanıza göre daha uzun süre uzatırsanız ve düzenli olarak tırnak kozmetiği kullanırsanız, çatlama, çatlama ve kırılma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor.

Kemoterapi. Şu anda kanser tedavisi görüyorsanız, kırılgan tırnaklar bir yan etki olabilir. Onkoloğunuzla konuşun – tırnaklarınızı korumanız için size tavsiyelerde bulunabilirler.

Kırılgan tırnakları tedavi etmek için ipuçları

Kırılgan tırnakların nedenlerinin çoğu kontrolünüz dışındadır – ellerinizi yıkamaya devam etmeniz gerekir ve zamanı geri almanın bir yolu yoktur. Ama merak etmeyin, elimizin altında pek çok çözümümüz var.

Tırnaklarını yeme

Keskinen’in tırnaklarınızın kırılmaması ve çatlamaması için birkaç tavsiyesi var ama bu inci bilgelik sizi sağlıklı da tutabilir: “Parmaklarınızı ağzınızdan uzak tutun. Tırnaklarınızı yeme eğilimindeyseniz, gün boyu kirli tırnakları çiğnememek için onları kısa tutun.

Onları kaplayın ve koşullandırın

Yatmadan önce ağır el kremi uygulayın. Gün boyunca, suya veya el dezenfektanına maruz kalma arasında nemlendirin.

Ayrıca günde birkaç kez lanolin içeren bir tırnak kremi de uygulayabilirsiniz. Alkol içeren tırnak bakım ürünlerinden kaçının çünkü bu, tırnağınızı daha da kurutur.

Tırnak yemeyi dene

Biraz aşırı nemlendirme yapmak istiyorsanız, sosyal medyada viral olan modaya uygun yeni bir teknik olan tırnak sümüklüleştirme tam size göre olabilir. Tırnak sümük, birkaç yıldır popüler olan bir uygulama olan yüz sümüğünün ilginç küçük kız kardeşidir.

Slugging, adından da anlaşılacağı gibi, sümüksü bir süreçtir. Cilt bakım ürünlerini uyguladıktan sonra, uyumadan önce ellerinizi bir vazelin (veya yumuşatıcı gibi benzer bir tıkayıcı ürün) tabakasıyla kaplarsınız. Goop, tüm bu ürünü cildinize hapsederek daha fazla sızmasına izin verir.

Gün boyunca teknik olarak tırnaklarınızı – veya bu nedenle yüzünüzü – silebilir, ancak çoğu insan kendi evlerinin mahremiyetinde yağlı olmayı tercih eder.

Oje kullanımını sınırlayın

Jel manikürler dayanıklı bir kaplama sağlar. Maalesef çıkarma işlemi tırnağa zarar vermektedir. Jel sürmeyi atlamak veya en azından tırnakların en kuru olduğu kış aylarında jel manikür yapmaktan kaçınmak daha akıllıca olacaktır.

Normal ojeyi çıkarmak bile tırnağa zarar verebilir, bu nedenle Dr. Keskinen, kaplama yapmadan gidemezseniz şeffaf bir oje seçmenizi önerir. “Uygulayabileceğiniz ve bir hafta boyunca bırakabileceğiniz, formaldehit içermeyen şeffaf bir cila bulun. Bir renk seçerseniz ve kırılırsa, tırnağı kurutan cilayı değiştirmek zorunda kalacaksınız.”

Bazı vitaminler yardımcı olabilir

Keskinen, ” Günlük bir biyotin takviyesi (yaklaşık 5.000 mikrogram içeren) almak tırnak sağlığını iyileştirebilir” diyor. “Bir fark görmek için, tüm tırnak yatağının çıkması için yaklaşık altı ila sekiz hafta beklemeniz gerekecek.”

Protein ayrıca tırnakların sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Her gün en az 45 gram aldığınızdan emin olun.

Manikür olmazsa olmazları

Kütikül, yeni tırnağınızı uzadıkça korur. Manikürcüler rutin olarak kütikülleri geri iterken veya keserken, onları kendi haline bırakmak daha iyidir. Ellerinizi nemlendirmek, tırnak etlerinin yırtılmasını önleyecektir.

Keskinen, “Tırnaklarınız kırılıyorsa, geçici olarak daha kısa olmaları için onları kırpın veya törpüleyin” diyor. “Nemlendirme de dahil olmak üzere koruyucu adımlar atarak, tırnaklarınızın daha az sertleşmesi için bir şans vereceksiniz.”

Mitlere dikkat edin

Dr. Keskinen, “Sağlık için su içmek çok önemlidir, ancak daha esnek tırnaklar için su içemezsiniz” diyor.

Jelatin tüketmek de tırnak sağlığını iyileştirmez. “Gençken çok fazla jelatin içtim” diyor. “Şahsen işe yaramadığını söyleyebilirim.”

Ne zaman bir doktora görünmelisiniz?

Genellikle kırılgan tırnaklar doktor ziyareti gerektirmez, ancak bu koşullar bir çağrıyı gerektirir:

Tırnak plağının oluk açılması veya ayrılması.

Tırnağınızın etrafındaki deri kıvrımlarında kızarıklık, şişme veya ağrı.

Daha az yaygın olsa da kırılgan tırnaklar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumların bir belirtisi olabilir :

Mantar enfeksiyonları. Çatlamaya ek olarak tırnaklarınız kalınlaşıyorsa veya sararıyorsa, mantar enfeksiyonunuz olabilir.

Beslenme eksiklikleri. Tırnaklarımızı güçlü tutmak için ihtiyacımız olan birkaç farklı besin vardır. Kırılgan tırnaklar, yeterince protein, demir veya B vitamini almadığınızın bir işareti olabilir.

Sedef hastalığı. Sedef hastalığı, tırnak yataklarınızın altı da dahil olmak üzere cildinizde kuru, pul pul lekelerin oluşmasına neden olan bir bağışıklık sistemi bozukluğudur. Durum ayrıca tırnaklarınızın rengini ve dokusunu da değiştirebilir.

Tiroid bozuklukları. 2019’da yapılan bir araştırmaya göre, kırılgan tırnaklar  hipertiroidizm, hipotiroidizm ve Graves hastalığı gibi tiroid rahatsızlıklarının erken bir göstergesi olabilir.

Raynaud sendromu. Raynaud sendromunda kırılgan tırnaklar, parmaklarınıza giden kan akışının azalmasının bir sonucudur.

Bu koşullardan herhangi biriyle teşhis edildiyseniz, belirtilerinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenmek için doktorunuzu ziyaret etmeye değer.

Başa dön tuşu