İlçelerKırkağaç

Kırkağaç Kavununda Hasat Başladı

İsmi ile ün salmış Kırkağaç ilçesinde yetiştirilen kavunun ilk hasadına başlandı.

Manisa Kırkağaç’ta yetişen uzun süre tazeliğini koruması, tadı, kokusu ve deseni ile ünlenen Kırkağaç kavununda hasat başladı.

Her sene 15 Ağustos’te gerçekleştirilen ilk hasat bu sene ekim gününün gecikmesi ve olumsuz hava koşulları etkisi sebebi ile Eylül’e sarktı. Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, Kırkağaç kavununun ilk hasadını yaptı.

Kırkağaç Kavununda Ata Tohumu Tercih Edildi

2008’de coğrafi işaret alan Kırkağaç kavununda bu sene 18 bin ton civarında bir rekolte beklentileri olduğu ifade eden Başkan Özarı, 7 bin dekar civarlarında ekim yapıldığını da aktardı. Özarı, rekoltede büyük bir düşüş olmasına rağmen hibrit tohum tercih etmediklerini, üreticilere organik ürün sunmak için ata tohumu sunduklarını belirtti.

Kırkağaç kavununa bu sene farklı çeşitler eklediklerini ifade eden Özarı, 4 TL’den satılan kavun fiyatlarının daha yukarılara çıkmasını beklediklerini söyledi.

Başkan Özarı, yaptığı açıklamada “Fiyatlar şu an 3.5-4 TL civarlarında. Askılık kavun olduğu için kışın 6-7-8 hatta 10 TL’ye satacağımızı düşünüyorum. Verimler bu yıl güzel, inşallah fiyat da güzel olur” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu