Ekonomi

Kuraklık riski herkesi tedirgin etmişti; Ramazan ayı öncesi yetkili isim, zam yok dedi! İşte hububat fiyatlarında son durum

Depremin ardından endişelerin biri de hiç şüphesiz tarım arazileri için nüksetti. Önemli bir üretim deposu olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde faciaya neden olan deprem, tarımsal bölgeleri de etkiledi. Bu nedenle üretimde bir düşüş öngörülürken; bir de başlayan kuraklık riskinin her geçen gün daha da artması, tarımsal alanda yapılan üretime zam sinyalleri veriyordu. Ramazan ayından hemen önce zamma ilişkin açıklama yetkili bir isimden geldi.

Kuraklık riskinin her geçen gün artmaya başladığı dünyada riskli bölgelerden biri olan Türkiye coğrafyasında bu sene azalan yağış ve mevsim sıcaklıklarının da üzerinde seyreden hava, kuraklık riskini daha artıran en önemli faktör oldu. Bu kapsama hububatlar için zam söz konusu iken; zam olup olmayacağına ilişkin açıklama bugün İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İHBİR) Başkanı Kazım Taycı’dan geldi.

KURAKLIK HALA BAKLİYATTA EN BÜYÜK PROBLEM

Bu dönem beklendiği gibi yüzde 20-30 civarında hububatlara bir zam gelmeyeceğini bekleyen Başkan Kazım Taycı, “Nihai çıkacak miktarlara çok büyük yüzdelerle bir etkisi olacağı kanaatinde değiliz. Tahıl, bakla, hububat tarafında artı, eksi yüzde 10 oranı kabul edilebilir bir değerdir ama bu yüzde 20-30’larda olmayacak. Öyle bir kuraklıkla karşı karşıya değiliz ama neticede kuraklık dediğimiz yağışların az olması önemli bir problem” diye konuştu. Ardından mevcut su rezervlerinin daha bilinçli kullanılması gerektiğine dikkat çeken Taycı, şu açıklamayı yaptı:

“Sanayi tesislerimizden mümkün oldukça doğru arıtma faaliyetleriyle geri dönüşümlü suyun kullanılabilmesi noktasında daha fazla yatırımlara ihtiyacımız var ki aynı suyu, özellikle süreçleri ısıtma ve soğutma amaçlı kullandığımız bu suları tekrar tekrar kullanabilelim.”

DEPREM BÖLGELERİNDE TARIMSAL FAALİYET ÖNEMLİ

Ramazan ayında genel hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinde herhangi bir tedarik sıkıntı olmayacağına da değinen Başkan Taycı, fiyatlamada da artış beklemediğinin altını bir kez daha çizdi. Uzun vadede depremin fiyatlara yansımaması için deprem bölgelerine üretimin devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Taycı, “Yapmamız gereken; bölgede verimli topraklarımızdaki üretimin, yapılan hayvancılığın kesintisiz şekilde devamlılığını sağlamak” mesajını verdi.

Başa dön tuşu