Medya

Kuruluş Osman Marmaracık fethi ile gündemde! Marmaracık nerede, Marmaracık nereye bağlı?

ATV ekranlarının sevilen dizisi Kuruluş Osman’ın bu haftaki yeni bölümü yine nefes kesti. Her hafta yeni bölümleriyle izleyiciyi ekrana kilitlemeye devam eden dönem dizisi Kuruluş Osman, yeni sezonda da büyük ilgi görüyor. Osman Bey ve Alpleri fetihleri, tarihe ışık tutan çok özel sahneler izleyici tarafından büyük bir merak ve heyecanla takip ediliyor. Bu hafta Kuruluş Osman’da Marmaracık Hisarı’nın fethi ekrana geldi.

Marmaracık Hisarı’nı alpları ile birlikte fetheden Osman Bey, adım adım büyümeye devam ederken ekran başındaki izleyiciler de dizideki sahnelerle adeta o dönemi yaşadı. Muhteşem dekoru ve oyuncuların başarılı performansı ile fark yaratmaya devam eden Kuruluş Osman’ın yeni bölümünde işlenen Marmaracık Hisarı’nın fethinin ardından Marmaracık ile ilgili merak edilenler araştırılmaya başlandı. Peki, Kuruluş Osman Marmaracık nerede? Marmaracık nereye bağlı? Tarihte Marmaracık’ı kim fethetti? İşte tüm detaylar…

MARMARACIK’I KİM FETHETTİ?

Kuruluş Osman’ın 16 Kasım 2022 Çarşamba akşamı ekrana gelen yeni bölümünde Osman Bey ve Alpleri hem zekaları hem de bilekleri ile verdiği mücadelenin ardından Marmaracık Hisarı’nı fethederek zafere ulaşması diziyi yeniden gündeme taşıdı. Her hafta muhteşem sahneleri ve tarihe ışık tutan bölümleri ile izlenme rekorları kıran sevilen dizi Kuruluş Osman’ın yeni bölümünde işlenen Marmaracık fethinin ardından ‘Tarihte Marmaracık’ı kim fethetti?’ sorusunun cevabı merak edildi. 1303’te İznik kuşatıldı ve Osman Bey tarafından Marmaracık Kalesi fethedildi.

‘MARMARACIK GAYRİ TÜRK’ÜN MÜLKÜDÜR’

Kuruluş Osman’ın bu hafta ekrana gelen 104. bölümünde yine her sahne nefes kesti. Osman Bey ve beraberindeki Alpler, Marmaracık Hisarı’nı Bizans’ın elinden aldı. Osman Bey’in ‘Marmaracık bugün Türk’e mülk olacak!’ sözleri tüyleri diken diken etti. Osman Bey ve Alpleri, at arabasındaki malların altına saklandı ve Marmaracık Hisarı’na gizlice girdi. Osman Bey’den gelen hücum emri ile savaş başladı. Olof ise son dakika baskın haberini aldı ancak artık Marmaracık Hisarı Osman Bey’in mülkü olmuştu. Olof, Osman Bey’in karşısında ‘Konuşmanın zamanı geçti Osman! Bundan sonra sadece benim savaş naramı duyacaksın’ diyerek son çırpınışlarıyla öfke saçmaya devam ederken Osman Bey ise Olof’a, ‘İstediğin kadar böğür Olof! Sesin sesimizi dahi bastıramaz. Marmaracık gayri Türk’ün mülküdür! Allhu ekber!’ sözleriyle karşılık verdi.

Başa dön tuşu