Ekonomi

Kuruşu kuruşuna hesaplandı! Herkes asgari ücret ve emekli zammını konuşurken, o maaşlara gelecek zam oranı belli oldu

Yeni yıl öncesi maaş zammı hesaplamaları hız kesmeden devam ediyor. Herkes asgari ücret zammı ve emekli zammı haberlerini beklerken memur maaş zam oranı kuruşu kuruşuna hesaplandı.

Kuruşu kuruşuna hesaplandı! Herkes asgari ücret ve emekli zammını konuşurken, o maaşlara gelecek zam oranı belli oldu. 2023 zamlı maaş hesaplamaları hız kesmeden yapılmaya devam ediyor. Özellikle asgari ücret zammı ve emekli zammı hesaplamalarına yoğunlaşıldığı bu günlerde memur maaşı zam oranları biraz gölgede kaldı gibi görünüyor. Ancak uzmanlar memurların da yüzünü güldürecek haberleri verdi. Yeni yılda memura verilecek zam oranı ve en düşük memur maaşı hesaplandı. İşte 2023 Ocak zamlı memur maaşları…

Yeni yıl için geri sayım devam ederken milyonlarca kişi merakla yeni maaşlarını öğrenmeyi bekliyor. Son günlerde asgari ücret zammı ve emekli zammı ile ilgili hesaplamalar peş peşe yapılıyor. Ancak memur maaş zammı biraz gölgede kaldı. Yılbaşı yaklaşırken uzmanlar zamlı memur maaşlarını da konuşmaya başladı. Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalar da memur maaş zammı konusunda heyecan yarattı. Peki, memur maaşı zammı ne kadar olacak? 2023 en düşük memur maaşı kaç TL olacak?

MEMUR MAAŞ ZAMMI KURUŞU KURUŞUNA HESAPLANDI

Ocak ayının yaklaşması ile birlikte asgari ücret zammı, emekli maaş zammı ve memur maaş zammı merakla bekleniyor. Şu anda en önemli veri olan enflasyon rakamlarından 5 aylık veri ortaya çıktı. Emekli ve memura verilecek olan zam oranı 5 aylık veri doğrultusunda belli olacak. Yapılan hesaplamalara göre Emekli ve memur maaşlarını yakından ilgilendiren 5 aylık zam oranı yüzde 15.11 olarak belirlendi. Ancak bu rakamın artması için sosyal refah ayında ekleneceği tahmin ediliyor.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI ORTAYA ÇIKTI

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından kasım ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte en düşük memur maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtı da gündeme geldi. En düşük memur maaşının 2023 yılında 9105 TL’den 10 bin 500 TL’ye yükseleceği tahmin ediliyor. En düşük memur emeklisi maaşının ise 6078 TL’den 7 bin TL’ye çıkması gündemde. Elbette memur ve memur emeklisi maaşlarının kesin olarak belirlenmesi için Aralık ayı enflasyon rakamları bekleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 3 Ocak tarihinde Aralık ayının enflasyon rakamlarını açıklanması ile birlikte net maaş hesaplamaları da ortaya çıkmış olacak.

MEMUR MAAŞLARINA REFAH PAYI EKLENECEK Mİ?

Memur emekli maaş zammı ile ilgili merak edilen diğer bir soru ise refah Payı oldu. Toplu sözleşme zammı olarak %5 alacak olan memur maaşlarına Vefa payının da 2.5 artış olarak ekleneceği tahmin ediliyor. Yani enflasyon farkı hariç memur ve memur emeklisi yılbaşında yüzde 7.5 zam zaten alacak. Ancak bu zammın üzerine çıkan enflasyon oranı da eklenecek.

Başa dön tuşu