Medya

KYK borcu vergi dairesine düşenler dikkat! Faizler siliniyor! Vergi dairesine düşen KYK borcu sorgulama ekranı, e-Devlet KYK borcu sorgulama

Milyonlarca kişinin uzun bir süredir beklediği KYK borcu faizlerinin silinmesi ile ilgili düzenleme Meclis’ten geçmiş ve yürürlüğe girmişti. Bugün Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan konuyla ilgili önemli açıklamalar geldi. Bakan Kasapoğlu, gençlerin beklediği müjdeyi verdi ve yaklaşık 27 milyar TL’lik borç faizinin silindiğini duyurdu. KYK borçlarının faizlerinin silineceği müjdesi geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulmuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, KYK borçlarının faizlerinin silinmesi düzenlemesi ile ilgili beklenen haberi verdi. Söz konusu düzenleme ile faizlerin silindiğini ve öğrenim kredisi ne ise geri ödeme miktarının da o olduğunu söyleyen Bakan Kasapoğlu, bu düzenlemeden kredi almaya yeni başlayacak olan, halihazırda kredi alan ve kredilerinde geri ödeme dönemine geçen herkesin faydalanacağını söyledi. Bakan Kasapoğlu’nun bu açıklamasının ardından gözler vergi dairesine düşen KYK kredi borçlarına çevrildi. Peki, KYK borcu vergi dairesine düşenlerin KYK faizleri silinecek mi? İşte detaylar…

VERGİ DAİRESİNE DÜŞEN KYK BORÇLARI

KYK kredi borçları vergi dairesine düşenler https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcusorgu sayfası üzerinden borçlarını sorgulayabilirler. KYK borcu vergi dairesine düşenlerin merak ettiği bir diğer konu ise borçları vergi dairesine düşenlerin faizlerinin silinip silinmeyeceği. KYK borcu faizlerinin silinmesi ile ilgili açıklamada, ‘1 milyon 392 bin 629 gencimizin ödenmemiş ve ödenecek taksitlerindeki endeks tutarı da tamamen kaldırılmış oldu. Böylece toplamda 27 milyar 15 milyon 455 bin liralık bir tutar gençlerimizin omuzlarından alınmış oldu. Borcu vergi dairesine bildirilen borçlar için de Hazine Bakanlığı ile koordineli haldeyiz. Bu nedenle de borçluların taksitlerine tekabül eden endeks tutarlarını da bildirdik. Ödenmeyen taksitlerden bu endeks tutarları da tahsil edilecek.’ denildi.

KYK KREDİ BORCU E-DEVLET SORGULAMA EKRANI

Öğrenim kredisi geri ödemeleriyle ilgili sürecin takibi için e-Devlet üzerinden sorgulamalar açıldı. Hem internet bankacılığı hem de Ziraat Bankası ATM’lerinden ödeme yapılabilecek. E-Devlet üzerinden KYK kredi borcunuzu sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr sayfasına tıklayarak açılan sekmeden ‘Gençlik ve Spor Bakanlığı Öğrenim/Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama’ya tıklayarak borç sorgulamanızı yapabilirsiniz.

 

Başa dön tuşu