Ekonomi

KYK kredi borcu olanlar dikkat! Faizler siliniyor, e-Devlet’ten başvurular başladı, Bakan müjdeyi duyurdu

KYK kredi borcu olan binlerce kişinin beklediği haber Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan geldi. Bakan Kasapoğlu, yükseköğrenim kredi borçlarının yeniden yapılandırılma süreci ve bu süreçte yapılması gerekenleri tek tek açıkladı. Kredi ve burs süreciyle ilgili de bilgi veren Bakan Kasapoğlu, çeşitli sebeplerle başvuru yapamayan gençlerin taleplerini değerlendirerek başvuru sürecini tekrar başlattıklarını duyurdu.

Binlerce kişinin gözü ve kulağı yükseköğrenim kredi borçlarının yapılandırılmasındaydı. Müjde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. Bugün konuyla ilgili yeni bir açıklama yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, öğrenim kredisi yapılandırma işleminden yararlanacak olanların sorgulamalarının an itibarıyla e-Devlet’ten başladığını duyurdu. İşte detaylar…

SORGULAMANIZI E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPABİLİRSİNİZ

Öğrenim kredisi yapılandırma işleminden yararlanacak olanların sorgulamalarını e-Devlet üzerinden yapabileceğini duyuran Bakan Kasapoğlu, endeks tutarına erişimin e-Devlet üzerinden başladığını aktardı. Bu kapsamda kaldırılmış borç tutarları ödemeye başlanacak.

KREDİ BORCU MİKTARI KADAR ÖDEME YAPILACAK

Öğrenim kredilerindeki geri ödemenin ilave tutarının kaldırılacağı müjdesini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, bunun tamamen değiştirildiğini ve öğrenim kredi borcu neyse ödeme miktarının da o kadar olacağını söyledi. Bu düzenleme doğrultusunda gençler aldıkları öğrenim kredisinin üzerinde bir tutar ödemeyecek. Kredi borcu miktarı ne kadar ise ödeme miktarı da o kadar olacak. Söz konusu düzenlemeden öğrenim kredisi almaya başlayacak olanlar, halihazırda öğrenim kredisi alanlar ve kredilerinde geri ödeme sürecine geçen herkes faydalanacak.

Başa dön tuşu