Ekonomi

Maaşı olmayana devlet tek sefere mahsus 10 bin 414 TL yardım veriyor! Başvurular başladı, şartlar netleşti

Geliri olmayan ve maaşı olmayan vatandaşlara devlet yardım elini uzatıyor. Hemen başvuru yapanlara Aylık 10.000 liranın üstünde maaş bağlanıyor. Başvuru şartları ve detaylar haberimizde…

Maaşı olmayana devlet tek sefere mahsus 10 bin 414 TL yardım veriyor! Başvurular başladı, şartlar netleşti. Devlet, herhangi bir geliri bulunmayan maddi durumu yeterli olmayan vatandaşlara her ay düzenli sosyal destek sağlamaya devam ediyor. 2023 asgari ücret zammı sonrasında devletin vatandaşa ödediği sosyal yardımlarda da artış yaşandığı nokta 2023 sosyal yardım ödemeleri neredeyse rekor düzeye ulaştı. Bu ödemeler arasında evde bakım maaşı, engelli maaşı, 65 yaş aylığı gibi her ay ödenen yardımlarda bulunuyor. Başvuru yapanlar devletten Toplamda 10 bin liranın üstünde sosyal yardım alabiliyor.

Asgari ücret zammı geçtiğimiz yıl Aralık ayında belli olmuştu. Yeni yılın gelmesi ile birlikte asgari ücrette yaşanan artist sonrasında birçok maaşla da artış oldu. İşsizlik maaşı, malullük maaşı, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı, engelli maaşı gibi Tüm ödemeler zamlı olarak hesaplara yatmaya başladı. Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliri olmayan yoksulluk sınırının altında bulunan herkese yardım veriyor. Bu ödemelerden biri de yaşlılık aylığı olarak biliniyor. 65 yaş üstü vatandaşlara sağlanan yaşlılık aylığı her ay düzenli olarak hesaplara geçiyor.

MAAŞI VE GELİRİ OLMAYANLAR DEVLETTEN YARDIM ALABİLİR

Maaşı ve geliri olmayan vatandaşlara 2023 yılında devletten düzenli sosyal destek ödemesi verilecek nokta Bunlardan biri de 65 yaş aylığı. Her 3 ayda bir yaşlı vatandaşların hesaplarına yatırılan 65 yaş aylığı Aylık 2604 TL olarak belirlendi. Yani 3 ayda bir maaş alanlar toplamda 10.416 liraya yaşlılık aylığı alacak. Geliri olmayan 65 yaş üstü vatandaşlar hemen bu yardım için başvuru yapabilecek.

BAŞVURULARINIZI E-DEVLET’TEN YAPABİLİRSİNİZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yaşlı kişilere ödenen 65 yaş aylığı başvuruları e-devlet üzerinden yapılabiliyor. E-devlet’ten başvuru yapmak isteyenlerin herhangi bir belge ya da evrak vermesine gerek yok. Ayrıca başvuru işlemlerinizi aile Bakanlığı’na bağlı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile aile Bakanlığı il müdürlükleri aracılığı ile de yapabilirsiniz. Başvuru işlemlerinizi yapmak için bu müdürlüklere giderken 65 yaş üstü kişinin kimliği ve belgeleri ile birlikte gitmeniz gerekmektedir.

MAAŞLAR PTT’DEN ÖDENİYOR

2023 yılında zamlı olarak hesaplara yatacak olan 65 yaş aylığı maaşları PTT aracılığıyla ödeniyor. Maaşını PTT’den almak yerine banka hesabından almak isteyenlerin e-devlet üzerinden yönlendirme yapmaları gerekiyor. Bu yönlendirmeyi yaptıktan sonra maaşınızı istediğiniz bankadan alma hakkına sahip oluyorsunuz.

Başa dön tuşu