Alaşehir

Manisa Alaşehir’de uzmanından sürücülere uyarı

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde yıllardır oto bakım servisi olarak hizmet veren Fevzi Demirkıran, Kış ayları öncesinde araç sahiplerine önemli uyarılarda bulundu. Havaların soğuması ile beraber araçların olumsuz etkilendiğini belirten Demirkıran, mutlaka kışlık bakımların yapılması gerektiğini söyledi.

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde 32 yıldan bu yana oto bakım servisi olarak faaliyet gösteren 50 yaşındaki Fevzi Demirkıran araç sahiplerine Kış ayları öncesinde önemli uyarılarda bulundu. Araçların kış aylarında olumsuz etkilendiğini hatırlatan Demirkıran, mutlaka antifiriz akü motor ve kalorifer bakımlarının yapılması gerektiğini söyledi.

Kışlık bakımları ihmal etmeyin

Demirkıran açıklamasında Manisa’da yaz mevsiminin uzun sürdüğünü fakat bunu aldanmamak gerektiğini belirterek havaların soğuması ile birlikte mutlaka araçlarında bakıma ihtiyaç duyduğunu söyledi. Kış hazırlığı yaparken araçları da ihmal etmemek gerektiğine dikkat çeken Demirkıran, “Nasıl kendi sağlığımız ve yaşayabilmemiz için hazırlıklar yapıyorsak, araçlarımızı da kışa hazırlamamız gerekmektedir. Bizler araç bakımlarını genellikle son günlere bırakırız. Havalar birden soğur ve sıkışırız. Servis önlerinde yığılmalar yaşanır. Oysa kış mevsimi bakımları zaten bellidir. Nasıl insanların zamanında bakım ve kontrole ihtiyacı varsa, araçlarımızın da bakıma ihtiyacı vardır.” dedi.

Sonbahar aylarında başlayın

Araçlarda kış bakımının sonbahar aylarında başlaması gerektiğini de söyleyen Demirkıran, birçok sürücünün bunu ihmal ettiğini Bu sebeple de araçlarda arızaların meydana geldiğini dile getirdi. Demirkıran açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

“Havalar her an soğuyabilir, ani hava değişimleri olabilir. Kendi bölgemizin dışında herhangi bir bölgede işimiz çıkabilir. Dolayısıyla kışlık bakımlarımızı en kısa sürede yapmamız gerekmektedir. Araçlarımızın motor, şanzıman, yağ bakımı, rot balans bakımı, balata bakımları gibi rutin ve zorunlu bakımlarının dışında kışın mutlaka gerekli olan antifrizleri kontrol ettirip, eksik veya yoksa mutlaka tamamlamamız gerekiyor. Antifriz kışın motor sıvısının donmasını engeller, soğuk havalarda araçların daha rahat çalışmasını sağlar. Soğuklara karşı kaloriferlerimizi mutlaka kontrol ettirmeliyiz. Sileceklere de özellikle buzlanmaya karşı antifrizli cam suyu doldurmalıyız. Türkiye’de her geçen gün araç sayısı artıyor. Araçlara periyodik bakımlar yapılmadığı zaman çok büyük maddi hasarlara neden olabiliyor. Araçların ömrü kısalıyor. Bakımı yapılmayan araçlar, karayollarında her an olumsuzluklara neden olabilir.”

Başa dön tuşu