Medya

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nden üreticilere büyük destek

Çiftçilere bin ton gübre desteğinde bulunan Manisa Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi’nde gerçekleşen tören ile üreticilerle buluştu. Önce saygı duruşu, ardından İstiklal Marşı ile başlayan törende İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk konuşmasında Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e teşekkür ettiğini ifade etti. Geçen sene 70 milyon TL ile önemli projeler hayata geçirildi. Öztürk’ten sonra Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün konuştu:

“Son zamanlarda hastalıklar, ekonomik kriz ve savaşlar hayatımızın parçası oldu. Vatandaşların gıda ihtiyacının karşılanabilmesi için ekilen her arazinin ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Buna kayıtsız kalmayarak, çiftçilerimize rekor destek sağladık. Çiftçilere 100 bin üzüm sepeti, 150 bin meyve fidanı, 72 bin zeytin kasası, 100 bin şişe elma sirkesi, 100 ton hububat tohumu, 20 damızlık kıl keçisi, 200 adet damızlık koç, 48 bin metre sulama borusu, 30 ton yem bitkisi tohumu satın alarak çeşitli ekipman ve makinelerle teslim ettik. Ayrıca üzüm bağlarına feromon tel tuzak asımındandan sulama havzaları, tarımsal sulama göletleri, depoların yapımı, damla sulama ile taral doldurma tesisi, tarımsal sulama göletleriyle birlikte hayvan içme suyu göletleri üreticilere sunuldu.”

Üretken belediyecilik önemi

2023 yılında üretken belediyecilik anlayışıyla hareket etmek için bütçeyi 122 milyon TL olarak ayarladıklarını belirten Belediye Başkanı Ergün, “Bizler üretimin kıymetini biliyoruz. Dünya çapında yaşadığımız her şey gösteriyor ki ülkeler kendi kendine yetecek kadar üretmeden ilerleme olmayacaktır. Kısaca eğer üretmezsek, hepimiz tek lokmaya muhtaç kalacağız. Bu düşünceyle hareket ederek çiftçilerimizin yanında oluyoruz ve olmaya da devam edeceğiz.” İfadelerine yer verdi.

Suyun tasarruflu kullanılması gerektiğini vurgulayan Ergün, “Yiyiniz, içiniz, ancak israf etmeyiniz. Çünkü biliyoruz ki su kaynakları sınırsız değil. Su olmazsa hayat da olmaz” dedi.

Hayvan üreticilerine destek

Ergün 500 damızlık koç desteği yapılacağını belirtti. 30 Ocak tarihine kadar başvuruların İlçe’nin Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılabileceğini belirtti.

Başa dön tuşu