İlçeler

Manisa Kurtuluş Müzesi ile tarihini sergileyecek

Cumhuriyet’in 100. Yılında Manisa’ya kazandırılmak istenen proje için Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Cengiz Ergün, çalışmaları yerinde inceledi. Başkan Ergün, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı ile anılan bu projenin yalnızca Manisa’ya değil, Türkiye’ye mal olacağını vurguladı. Kurtuluş Mücadelesi’nin isimsiz kahramanlarının yaşatılacağını belirtti.  

Tarihe saygı projeleri kapsamında Manisa Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını başlattı. Belediye Başkanı Cengiz Ergün’de Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binasının yanında başlanan projeyi takip etti. Cengiz Ergün’e MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Erman Aydıner, Maski Genel Müdürü Ramazan Burak Aslay, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Memiş, Büyükşehir ve MASKİ Daire Başkanları, MHP Şehzadeler İlçe Başkanı Şener Özten, Manisa Kurtuluş Müzesi Mimarı Ömer Selçuk Baz ve yüklenici firma yetkilileriyle birlikte teknik personellerde yanında bulundu.  

Cengiz Ergün’ün Manisa Kurtuluş Müzesi yorumu 

Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün Manisa Kurtuluş Müzesi için, “Manisa Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairemizin ihalesini gerçekleştirdiğimiz yeni projeyi başlatma sevincini yaşıyoruz” diyerek proje hakkında bilgilendirme yaptı. Müzenin 1918 ile 1923 yılları arasındaki sivil halk hareketini anlattığı ve 1. dünya Savaşı ile Kurtuluş Mücadelesini işlediği bir tarihi hafıza mekanı olduğu vurgunu yaptı. “Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği şanlı Cumhuriyetimizin 100. Yılıyla özdeşleşen bir proje oluyor. Felaket günlerinin isimsiz kahramanları, aileleri, çocukları için bağımsızlık ülküsü için kendini tehlikeye atan desteksiz, kimsesiz kahramanları yaşatmak, gelecek nesillere, çocuklara bu mirası aktarmak için bu projeye başlamış bulunuyoruz” sözleriyle Ergün projenin önemini vurguladı.  

Mimar Selçuk Baz ise projeye dair önemli bilgileri aktardı. Yunan işgalini, kurtuluş mücadelesini, Manisa’da 2 gece 3 gün süren yangınla halkın yaşadığı zor zamanları, cumhuriyetin ilk planlarının Manisa’da yapılışını özetlerken bu projenin önemini aktardı.  

Başa dön tuşu