Medya

Manisa tarihi cami sabah namazınsa 2 bin kişi ağırladı

Manisa’da Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Ayşe Hafsa Sultan’ın yaptırdığı tam 5 asırlık Sultan Camii, 2 bin kişiyi ağırladı.

Yeni yılın ilk sabah namazından Sultan Camii’nde bir araya gelen Manisa halkı yeni yılın Türkiye ve İslam alemine hayırlar getirmesine dua etti.

1522 yılında Manisa’da Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi, Yavuz Sultan Selim’in de eşi olan Ayşe Hafsa Sultan’ın yaptırdığı 5 asırlık olan Sultan Camii’nde 2023 yılının ilk sabah namazında buluşuldu. Manisalıların akın ettiği camii de dualar Türkiye ve İslam alemine hayırlı bir yıl olması temennisi ile edildi.

501 yıllık olan tarihi camide her Pazar sabah namazı buluşmaları gerçekleştiriliyor. 2023 yılının ilk sabah namazı ise büyük bir katılımla kılındı. Manisa’nın İl Müftüsü Dr. Hasan Hüseyin Güller’in sohbeti ile Kayseri Hacı Kılıç Camii İmam Hatibi Kurra Hafız Yasin Yüksel, Kütahya Dini İhtisas Merkezi Eğitim Görevlisi Bahaddin Tellioğlu, Bornova Yeni Camii Uzman İmam Hatibi Kurra Hafız Bünyamin Aşçı, Nurettin Öztürk İmam Hatip Okulu öğrencisi Musab Yüksel’in Kur’an-ı Kerim tilavetleri ile program devam etti. Sultan Camii İmam Hatibi Ömer Faruk Altunağa ve küçük Zakiranlar da ilahiler, tesbihat, zikirlerle ve kasideler ile programa renk kattılar.

Tarihi camide gerçekleşen program 2 saat sürdü. Manisalılar aileleri ile büyük bir ilgi gösterirken programdan sonra da kahvaltılık ikramında bulunuldu.

Manisa’nın İl Müftüsü Dr. Hasan Hüseyin Güller, gerçekleştirilen programa dair “2022 senesini sonlandırıp, 2023 senesine girdiğimiz günün sabahında Manisa’da gerçekleştirdiğimiz davete icap eden cemaatimizle Sultan Camii’mizde sabah namazını eda ettik. Sonrasında çevre illerden gelen hocalarımız ile birlikte Kur’an ziyafeti yaptık. Rabbim bugünümüzü nasıl güzel eylediyse, bu seneye de güzel başlamamızı nasip ettiyse inşallah tüm seneyi, ömrümüzün devam eden geri kalan kısmını bu şekilde güzellikler ile Rabbin rızasına uygun bir yaşam tarzıyla yaşamayı hepimize nasip etsin. Yeni yıl afiyet, sağlık, huzur, kardeşlik ve barış getirsin inşallah.” diyerek konuştu.

Başa dön tuşu