Medya

Manisa’da 2022’nin son kestane hasadı yapıldı

Manisa’ya bağlı Sarıgöl ilçesinde 2022 senesinin son kestane hasadı gerçekleştirildi. Manisa’da yapılan son kestane hasadında Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen’de bulundu.

2022 yılının son kestane hasadı Manisa Sarıgöl ilçesinde Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen’in de katılımı ile gerçekleştirildi.

Sarıgöl Ziraat Odası Meclis üyesi Mehmet Şılak’ın ile Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen 2022’nin son hasadında kestane patozunu birlikte yaptı. Hasadın tamamlandığını belirtirken “Seneler önce ziraat odası olarak Kızılçukur köyüne kestane patozunu alarak tüm kestane üreticilerimizin kullanması için çiftliklerine verdik. Bugün meclis üyemizin son kestane hasadında bulunarak birlikte çalışıp sezonu tamamladık. Bu sene 100 – 120 ton kestane toplandı. Kestanenin birinci kalitesi 50 TL, ikinci kalitesi 40 TL’den satıldı. Almanya’ya kestane ihracatı yapılırken bir yandan yurt içine de satıldı” açıklamasını yaptı.

Kestanelerde oluşan hastalıklar

Ali İhsan Ülgen, kestanelerde tespit edilen hastalığa dair inceleme başlattıklarını şu sözlerle aktardı: “Kızılçukur, Karacaali mahallelerinde genç ve yaşlı kestane ağaçlarındaki hastalıkların incelenebilmesi adına Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile gerçekleştirdiğim görüşmede söz alarak ilden gelecek uzmanlar tarafından yapılacak incelemenin haberini aldım, kısa sürede çalışmalar başlayacak.”

Kestane hasadı 2022 yılının son hasadı olsa da 2023 yılında devam edecek.

Başa dön tuşu