Medya

Manisa’da büyük dolandırıcı operasyonu! 5 milyon dolandırdılar, şebeke çökertildi

Gerçeğinden farksız sahte araç kiralama siteleri oluşturarak 200 vatandaşı toplamda 5 milyon dolandıran şebeke, Manisa dahil 12 ilde gerçekleştirilen büyük operasyonla yakalandı.

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri başlantıçta olmak üzere 12 ilde eş zamanlı operasyon yürütüldü. Kurumsal araç kiralama firmalarının internet sitelerine birebir benzer şekilde hazırlanan dolandırıcılıkta sayfa üzerine iletişim bilgilerini eklemeleriyle şebeke tespit edildi.

Dolandırıcılarla iletişime geçilmesiyle araç kiralamak üzerine anlaşan vatandaştan IBAN yoluyla kiralama ve depozit ücreti istedikleri öğrenildi. Ancak kiralanan araçların adrese gönderilmediği bilgisi elde edildi. Şahıslar bu şekilde 200 kişiyi 5 milyon lira dolandırarak haksız kazanç sağladılar.

12 ilde operasyon eş zamanlı yürütüldü

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda yürütülen operasyonda Bursa, Hatay, Düzce, Kırıkkale, İstanbul, Manisa, Konya, Samsun, Mersin, Van ve Şanlıurfa bulunuyor. Eş zamanlı olarak operasyonun gerçekleşmesiyle 31 şüphelinin 25’i göz altına alındı. Diğer şüphelilerin gözaltına alınabilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Whatsapp üzerinden dolandırıcılık

Kurumsal firmaların birebir sahtesini yapan dolandırıcılar sitelerinin arama motorunda en üst sırada çıkmasını sağlıyor. Yabancı uyruklu kişilerin üzerine kayıtlı telefon numaraları ile Whatsapp üzerinden mesajlaşıyorlar. Vatandaşlarla anlaşma sağladıklarında araç kiralama bedeli ve depozitosu adı altında parayı banka hesabına talep ediyorlar. Bankaya yatırılan paraların bir kısmının havale-Fast-EFT gibi yollarla aktarıldığı, bir kısmının ise ATM’den çekildiği belirlendi.

Başa dön tuşu