Medya

Manisa’dan 23 milyon ton kömür sadece 2022 yılında çıkarıldı

2022 yılında kömür üretimini değerlendiren Ege Linyitleri İşletme Müdürü İsmail Ceran, Soma’dan 23 milyon ton kömür üretildiğini belirtti. İsmail Ceran, “Maden de bizim çevre de bizim” düşüncesi ile kömür çıkarılan alanlara aynı zamanda 141 bin 943 fidan ekildiğini kaydederken, toplamda dikilen fidan sayısının 2 milyon 617 bin 122 olduğunu ekledi.

Manisa, Türkiye’nin linyiyt kömürü rezervinde önemli bir yere sahip. 2022 senesindetoplamda 23 milyon ton çıkarıldığını belirtildi. Basın mensuplarına açıklama yapan Efe Linyitleri İşletme Müdürü İsmail Ceran, “E.L.İ. Müdürlüğü ruhsatı üstünden; ruhsat devri gerçekleşen sahalar, derin sahalar ve işletme imkanı olanlarla beraber Soma Kömür Havzasından 23 milyon ton kömür 2022 yılında çıkarıldı. Rödevanslı sahalarımız ve işletme imkanları sahalarımızdan 10 milyon 520 bin ton tüvenan kömür işletmemiz adına üretildi.” dedi.

“6 milyon 700 ton kömür santrallere verildi”

Soma’dan çıkarılan kömürün bir kısmı termik santrallere verildi, diye belirten İsmail Ceran, “Termik santrallere 6 milyon 293 ton, Yatağan Termik Santraline 400 ton verildi. Hep olduğu gibi termik santrallere ek olarak sanayi ve teshün kömürü üretimi de devam etti. Hazirandan sonra teshin kömürü durdurulup sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarıyla, ihtiyacı olan ailelere ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar ile kurumlara ısınma amaçlı verilmeye çalışıldı. 300 bin ton bu manada SYDV’na, MEB’e 290 ton kömür sevki yapıldı. Çalışmalar sürerken tamamlanmış sahamıza; 1 Megawatt gücünde Güneş Enerjisi Santrali Dereköy mevkiinde kuruldu ve mayısta devreye sokuldu. Ek olarak “Maden bizim çevre bizim” anlayışı ile hareket ederek sahalara toplamda 2 milyon 617 bin 122 fiden ekme başarısı gösterildi” ifadelerine yer verdi.

Başa dön tuşu