Medya

MEB yönetmeliği değiştirdi! 30 bin öğretmen işsiz kalabilir

TÖZOK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Cem Gülan’dan öğretmenlere kötü haber geldi.

Antalya’da düzenlenen “Cumhuriyetin 100. Yılı ve Eğitim Geleceği” sempozyumunda Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in açılış konuşmasını yapması bekleniyordu, ancak ani kararla sempozyuma katılmadı.

Dernek yönetim kurulu başkanı Zafer Öztürk konuşma yaptı. Konuşmasında özel okulların istek ve sıkıntılarını dile getirmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mustafa Gelen konuştu. Ancak eleştirilere herhangi bir yanıt vermeyerek Regaip kandilini kutladı.

Sempozyumda 1200 kadar özel okulun yöneticileri ve kurucuları bulundu. Öztürk gazetecilerin sorularına “Ekonomik problemler sebebiyle devreden ve kapanan okullar var. Çoğunluğu kapanmamak için ortak ve sermaye arıyor. Özel okullardan öğretmen kaçışları başladı, kurslara ve eğitim merkezlerine yöneliyorlar. Geliri yetersiz olan veli ise çocuklarını alıyor.” ifadelerini kullandı.

30 bin öğretmen işsiz kalabilir

Türkiye’de 200’ü geçkin kaçak uluslararası okul olduğunu söyleyen TÖZOK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Cem Gülan ise bunların Arap kökenli olduğunu belirtti. Ek olarak “25-30 bin öğretmenin işsiz kalmasından büyük endişe duyuyorum” sözlerini sarf etti.

Gerçekleştirilen sempozyumda özel okul kurucuları ve yöneticileri sıkıntılarını Milli Eğitim Bakanına dile getirmek istedi, ancak bu mümkün olmadı.

Antalya’da gerçekleştirilen Cumhuriyetin 100. Yılı ve Eğitim Geleceği sempozyumunda açılış konuşması yapan TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öztürk, sert bir üslupla ücret artışının sınırlandırılmasını eleştirirken milyonlarca veli ve öğretmene şunları iletti:

“TÜİK’in enflasyon verileri ve yönetmeliğine bakıldığında ücret artışlarını belirleme hakkımız olmasına karşın, bakanlığımız bu hakkı sınırlandırmış olup, önümüzü kapatmıştır. Bu da özel okulda görev yapan öğretmenler ile devlet okullarında çalışanlar arasında fark yaratmıştır. Sadece ücret artışının kısıtlanmasıyla da yetinilmemiştir. Bir gecede yönetmelik değiştirildi. Bu değişikliğin anlamını 32 senedir onuruyla hizmet eden bir okulun kapatma kararını velilerine gönderdiği mektuptan kısa bir alıntı ile aktarıyorum: Yapılan düzenleme ile gelecek senelerde de özel okul fiyatlarını herhangi hesaba dayandırmadan siyasi otorite kaynaklı siyasi hesaplar ile belirleneceği belli oldu. Umudum bu durumdan kısa zamanda dönülerek ortak bir uzlaşı sağlanabilmesi. Aksi durumda, diğer derneklerin bize katılması durumunda konuyu Danıştay’a taşıyarak yönetmeliğin değiştirilmesini isteme isteğindeyiz.”

Başa dön tuşu