Ekonomi

Memur ve emeklilere ara zam müjdesi, tarihi bile belirlendi!

Dün sabah saatlerinde açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından yıllık enflasyon oranı hesaplanarak memur ve emekli maaşlarının memur zamları belli oldu! Daha üzerinden 1 gün geçmeden ara zam için de müjde geldi!

Memur ve emeklilere ara zam müjdesi, tarihi bile belirlendi! Asgari ücret ve EYT konusu geçtiğimiz günlerde çözüme kavuşmuştu. Ardından tüm gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zam oranına çevrilmişti. Beklenen konu da dün çözüme kavuşmuş oldu. Memur ve emekli maaşlarına yüzde 40’ın üzerinde beklenen zam oranı yüzde 25 olarak belirlendi. Ancak üzerinden bir gün geçmeden ikinci bir zam haberi müjdelendi! İşte konu ile ilgili tüm detaylar…

Ekonomik kriz ve artan enflasyon ile aynı anda mücadele etmek zorunda kalan vatandaş, geçim konusunda oldukça zor zamanlardan geçti. Bu sorunlara bir de alım gücünde yaşanan azalma eklenince maaşı en üst düzeyde olan vatandaşlar bile ay sonunu getirmekte oldukça zorlandı. Ancak yeni yılın gelmesi beraberinde maaşlara yapılan zammı da getirince vatandaşlar bir nebze de olsa rahatlayacağını düşünmeye başladı. Memur ve emekli maaşlarına yapılan yüzde 25’lik zam oranının ardından ikinci bir zam müjdesi de kapıda! İşte tüm detaylar…

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA ARA ZAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün bu saatlerde memur ve emekli maaşlarına yapılan zam oranının yüzde 25 olduğu açıklandı. Her kesim tarafından açıklanan zam oranının düşük olduğu tabir edilirken, ekonomi yazarlarından Alattin Aktaş konu ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Alattin Aktaş’ın konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA NE ZAMAN EK ZAMAN YAPILACAK

“Asgari ücrete yüzde 55 civarında yapılan bir zam oranından sonra memur ve emeklilerin zam beklentisi en az yüzde 40’tı. Ancak açıklanan rakam beklentileri karşılayan bir rakam olmadı.

EYT gibi yıllardır gündemde olan bir konuya çözüm bulan iktidar, memur ve emekliye yaptığı yüzde 25 zam oranını gözden çıkarır mı ya da, milyonlarca emekli ve memurun seçimdeki yerini gözden çıkarır mı? 2023 yılının başında yapılan zam oranını Mart 2023 ayının başlarında yeni bir zam yapılırsa şaşırmam. Ama eğer zam oranı yüzde 25’te kalırsa bu da ben seçimi kazanmak istemiyorum demenin bir başka yoludur.

Başa dön tuşu