Ekonomi

Memur ve emekliye 2500 TL maaş zammı daha geliyor! Resmi Gazete’de yayımlandı, 1 Şubat’ta ATM’den çekebilirsiniz

Memur ve emekliye ek zam müjdesi… Resmi Gazete’de yayımlandı yürürlüğe girdi. 1 Şubat’tan itibaren banka hesabınızdan çekebilirsiniz.

Memur ve emekliye 2500 TL maaş zammı daha geliyor! Resmi Gazete’de yayımlandı, 1 Şubat’ta ATM’den çekebilirsiniz. Milyonlarca memur ve emekli maaşlarına Ocak ayında %30 zam yapılmıştı. Resmi Gazete’de 15 Ocak tarihinde yayınlanan yeni kararla birlikte memur ve memur emekli senin maaşına ek zam geliyor. Aylar öncesinden belli olan ek zam 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren hesaplara yatacak. Memur ve memur emeklisinin alacağım maaşlara 2500 TL daha eklenecek. Bu yıl emekliler ve memurlar resmen bayram edecek.

Türkiye istatistik kurumu tarafından enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte milyonlarca memur ve memur emeklisinin maaşları değişmişti. Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan’ın da açıkladığı refah payı ile memur ve memur emeklisinin aldığı zam oranı %30 oldu. Ancak memur ve memur emeklisi için bir güzel haber daha var.15 Ocak 2023 tarihinde resmi gazetede yayımlanan karara göre emeklilerin maaşlarına 2500 TL daha ek zam geliyor. Yani memur ve memur emeklisi 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren daha yüksek maaş almaya başlayacak. 3600 ek gösterge düzenlemesi ile milyonlarca kişinin maaşı değişecek.

AYLAR ÖNCESİNDEN BELLİ OLMUŞTU

Polis öğretmen din görevlisi ve hemşire meslek gruplarında bulunanlar için 3600 ek gösterge düzenlemesi aylar öncesinde belli olmuştu. Göstergesi 3000 olan memurların ek göstergesi bu kararla birlikte 3600’e yükseltilmişti. Böylece memur ve memur emekli maaşlarına 15 Ocak tarihinden itibaren ek zam geleceği kesinleşti. Yaklaşık 5.500.000 kişi ilgilendiren düzenleme resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Ek gösterge düzenlemesi ile emekli maaşlarında 2500 TL’ye varan artis sağlanırken emekli aylıklarında ise binlerce liralık artış olacak. 30 yıl sigortalı olarak çalışan ve 3600 ek gösterge üzerinden emekli olan bir hemşirenin gösterge artışıyla emekli ikramiyesini de 92.374 TL artış olacağı öğrenildi.

ÇALIŞAN MEMURLARA DA ARTIŞ GELİYOR

3600 ek gösterge düzenlemesi ile sadece emekliler değil çalışan memurlar da ihya olacak. Çünkü gösterge artışı çalışan memurların maaşlarını da değiştirecek. Bu kapsamda çalışan memurların maaşlarında en az 180 TL artış bekleniyor. Yine çalışan memurlar emekli olurken alacakları ikramiyeye 3600 ek gösterge üzerinden alacakları için zamlı alma şansına sahip olacaklar. Yani Ocak ayında gelen enflasyon zammına ek olarak şubat ayında da memur ve memur emekli maaşları değişecek. 1 Şubat 2023 tarihten itibaren memur ve memur emeklisi zamlı maaşlarına kavuşacak.

Başa dön tuşu