Ekonomi

Milyonlarca emekli ve memura büyük darbe! Zamlı maaş Ocak’ta yok!

Milyonlarca memur ve emeklinin yüzüne tokat gibi çarpan haber! Ocak’ta zamlı maaşlar yatırılmayacak. İşte sebebi…

Milyonlarca emekli ve memura büyük darbe! Zamlı maaş Ocak’ta yok! Emekli ve memur maaşı alacaklar sabırsızlıkla 15 Ocak’ı bekliyordu. Ancak bir son dakika haberiyle Ocak ayında zamlı maaşları yatırılmayacağı açıklandı. Bu durumun sebebi ortaya çıktı. Konunun tüm detayları haberin devamında…

Yeni yıl geldi. Geçtiğimiz yılın son ayında en çok merak edilen konulardan biri de memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zam haberiydi. Aralık 2023’ün sonlarında bu konu çözüme kavuşmuş ancak beraberinde birçok farklı sorunu getirmişti. Şimdi ise zamlı maaşların Ocak ayında yatırılmayacağı açıklandı. Milyonlarca vatandaş haberi duyunca kahroldu! Bunun sebebi ise şu…

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI

2023 yılında memur ve emeklilere yüzde 30 zam veren ve en düşük emekli maaşını 5 bin 500 TL olarak kabul eden yasada karar kılındı.

15 OCAK’TA YETİŞMİYOR

Devletin memur ve emekliler için yapmış olduğu yüzde 30’luk zam oranının Meclisten geçirildi ancak zamlı maaşların Ocak ayında yatırılacağı ve maaş farkı olarak daha sonra ödeme yapılacağı açılandı.

İŞVERENE 400 TL DESTEK

Memurların maaş zamlarının 15 Ocak’a yetişmeyeceği belirtilirken; 2023 yılı için belirlenen 8 bin 506 TL asgari ücret için işverene çalışanı için kişi başına ilk 6 ay boyunca 400 TL asgari ücret desteği verileceği de açılandı.

HESAPLAMALAR

1,7 milyon işveren ve 7,5 milyon işçi devletin sağladığı asgari ücret desteğinden faydalanacak. Bu çerçevede devletin vereceği asgari ücret desteği 17.1 milyar lira olarak hesaplandı.

Emekli ve memur maaşlarında yapılan yüzde 30’luk zam artışının 128.4 milyar lira ve emekli maaşlarındaki artışın da 131.5 milyar lira olduğu hesaplanırken; en düşük emekli maaşı olan 5 bin 500 TL 2 milyon 721 bin kişi faydalanacak. Bu kapsamda yapılan hesaplamaların ardından artışın maliyeti de 21.9 milyar lira olarak hesaplandı.

Başa dön tuşu