Ekonomi

Milyonları ilgilendiriyor! SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklisine verilecek 2023 zam oranı netleşti

Milyonlarca kişinin beklediği 2023 emekli zam oranı belli oldu. Memur emeklisi, SSK ve BAĞ-KUR emeklisinin yeni maaşları kalem kalem hesaplandı. 2023 Zamlı emekli maaşları haberimiz…

2023 emekli zammı milyonlarca emekli ve vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Memur ve memur emeklisi Toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon zammı alırken SSK ve BAĞ-KUR emeklisi ise doğrudan enflasyon oranında zam alacak. İşte milyonlarca emekliye yapılacak 2023 zam oranı…

Türkiye İstatistik Kurumu her ay enflasyon rakamlarını açıklamaya devam ediyor. Şu ana kadar SSK ve BAĞ-KUR emeklisi ile memur emeklisinin alacağı 4 aylık enflasyon oranı belli oldu. Ayrıca yılbaşında emekliye enflasyon tahribatını önlemek amacıyla refah Payı da verilecek. Merkez Bankası’nın yılsonu enflasyon tahmini yüzde 65.2 olurken emeklinin alacağı zam oranının da en az yüzde 16,05 olması bekleniyor.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ ENFLASYON ORANINDA ZAM ALACAK

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Ekim ayında enflasyon aylık bazda %3,54 olarak gerçekleşti. SSK ve bağ-kur emeklisi 6 aylık enflasyon rakamları doğrultusunda doğrudan zam alacak. Yıllık Enflasyonun yüzde 65.2 çıkması halinde 6 aylık enflasyon oranı bunun yarısı olacak nokta yani SSK ve bağ-kur emeklisine verilecek zam oranı %35 civarında olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİNE ENFLASYON FARKI

SSK ve bağ-kur emeklisi enflasyon oranında zam alırken memur ve memur emeklisi ise Toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı alacak. Bu durumda memur ve memur emeklisinin enflasyon farkı da kesinleşmiş oldu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

2023 en düşük emekli maaşı ne kadar olacak sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Öncelikle belirtelim ki en düşük emekli maaşı enflasyon oranında belirlenmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile belirleniyor. Son olarak Temmuz ayında yapılan düzenleme ile en düşük emekli maaşı 3500 TL olmuştu. Ocak ayında ise en düşük emekli maaşının şu anki asgari ücret seviyesine çekilmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu