Yaşam

Misel Su: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hepimiz her gün yüzümüzü yıkamalıyız. Ancak bunu nasıl yapacağımız, çift temizlikten temizleyici balsam kullanmaya kadar değişebilir.

Yüzünüzdeki kir, kir ve makyajdan nasıl kurtulacağınıza dair bir başka düşünce olarak misel suyu sunuyoruz.

Arıtılmış su, nemlendiriciler ve hafif yüzey aktif maddelerle yapılan bu cilt bakımı temizleyici ayrıca sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir ve cildinizi yağlardan arındırmaz. Sert kimyasallar veya alkol içermemesi, hassas cilde sahip olanlar için bile iyi bir seçenek olmasını sağlar.

Dermatolog Alok Vij, MD , misel suyun nasıl çalıştığını ve onu kullanmanın en iyi yollarını açıklıyor.

Misel Su Nedir

Fransa menşeli misel su (“mi-sell-ar” olarak telaffuz edilir) cildinizdeki kirleri ve makyajı gidermeye yardımcı olan, yaygın olarak kullanılan bir cilt bakım ürünüdür. Çok hafif bir deterjan içeren çok nazik bir çözümdür.

Vij, “Ad, bir moleküller topluluğu olan bir miselden geliyor” diye açıklıyor. “Ve buna misel su deniyor çünkü suda o kadar hafif bir sabun veya deterjan molekülü konsantrasyonu var ki, temelde suda yüzen küçük mikroskobik kabarcıklar gibi, bu yüzden sabunlu bir çözelti gibi bile hissetmiyor – sadece su gibi geliyor. ”

Tonerden farkı nedir?

Yüz toniği, yüzünüzü yıkadıktan sonra ve herhangi bir nemlendirici veya serum uygulamadan önce kullanılabilir. Tonerler geleneksel olarak yüzünüzü yıkadıktan sonra kalan fazla yağdan ve her türlü artık kirden veya makyajdan kurtulmak için kullanılırken, günümüzün versiyonları gelişti.

Dr. Vij, “Yeni nesil tonerler, cildi nemlendirmeye daha çok odaklanıyor ve temizlemeye daha az önem veriyor” diyor. “Birçoğu aslında birincil bileşen olarak suya sahiptir – misel suyuna benzer. Aradaki fark, eklenen bileşenlerdir – sabun miselleri yoktur, ancak yaşlanmayı veya akneyi önleme amaçlı düşük konsantrasyonlarda alfa veya beta hidroksi asitler veya nemlendiriciler.

Peki, misel su ve tonik kullanabilir misin? Evet, yüzünüzü yıkadıktan sonra temizleyiciniz misel su olsa bile tonik kullanabilirsiniz.

Misel su makyajı çıkarır mı?

Evet ve hayır, diyor Dr. Vij. Misel su, hafif bir deterjan içerdiğinden makyaj malzemelerinin çoğundan ve bazı su geçirmez kozmetiklerden kurtulabilir.

“Ama her türlü makyajı çıkarmıyor” diyor Dr. Vij. “Sahne makyajı gibi özel makyaj veya hatta rimel gibi bazı su geçirmez kozmetikler kullanırsanız, hepsini çıkarmayabilir. Ama çok fazla makyaj çıkarmak için harika bir ürün. Ve çoğu insan için muhtemelen yeterli olacaktır.”

Diğer misel su faydaları

Peki misel su ne işe yarar? Makyajı, kiri ve yağı temizlemenin yanı sıra işte misel suyunun diğer bazı faydaları.

Yağın cildinizden soyulmasını önleyebilir

Nazik temizleyiciler kullandığınızda misel su, cildinizin yağını soyarak cildinizi gergin ve kuru hissetmenize neden olan daha geleneksel yüz temizleyicileri kadar sert değildir.

Ve bazı misel su formülleri, hidrasyona yardımcı olabilecek gliserin içerirken, düşündüğünüz kadar nemlendirici değildir. Bu nedenle, yine de günlük yüz kreminizi veya nemlendiricinizi uygulamanız gerekecek.

Cildinizi temiz tutabilir

Yağlı cilde sahip olan bizler için, peeling yapan temizleyiciler ve diğer peeling yapan ürünler tıkanmış gözenekler ve akne olasılığını artırabilir.

Vij, “Misel suyu, yağlı cilde sahip olanlar için cilt bakımı rutininize eklemek için iyi bir çözüm olabilir” diyor. “Cildinizi aşırı kurutmadan veya çok fazla ilave kimyasal kullanmadan temiz tutmada hafif ama etkilidir.”

Tüm cilt tipleri için iyidir

Misel su cilde karşı nazik olduğundan ve fazla yağı çıkarmadığından, tüm cilt tipleri için iyi bir seçenektir.

Dr. Vij, ” Nötr ve kuru ciltleriniz varsa kesinlikle harikadır” diyor. ” Rozasea , atopik dermatit veya alerjik kontakt dermatitiniz varsa, bu sizin için de harika.”

Misel Su Nasıl Kullanılır

Peki misel suyu nasıl kullanıyorsunuz? Vij, önerilen iki yol olduğunu söylüyor. İlk olarak, ellerinize bir miktar misel su serpebilir ve yüzünüze hafifçe masaj yapabilirsiniz. Durulamaya gerek yok.

Kirleri, fazla cilt hücrelerini veya herhangi bir makyaj ürününü çıkarmak için yardıma ihtiyacınız varsa, mikrofiber bir bezle de kullanabilirsiniz. “Lifte veya hatta bir pamuk pedinde biraz misel su kullanın ve hafifçe ovalayın.”

Başa dön tuşu