Teknoloji

NASA James Webb teleskobu en eski iki galaksiyi görüntüledi! James Webb’in 350-400 milyon yıllık iki galaksi keşfi

NASA James Webb teleskobundan çok konuşulacak iki yeni keşif geldi. James Webb’in evrenin başlangıcından 350-400 milyon yıl sonra oluşan iki uzak galaksiyi keşfettiği açıklandı. James Webb’in yeni bu yeni keşfi sosyal medyanın da gündemine oturdu. Bilim dünyasını aydınlatacak yeni keşifler bulmaya devam eden James Webb teleskobunun yeni keşifleriyle ilgili NASA’dan açıklama geldi.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında görevlendirilen ve uzayın bilinmezliklerini çözmek için göreve başlayan James Webb teleskobundan yeni keşifler gelmeye devam ediyor. Son olarak NASA, James Webb’in gündem olan iki yeni keşfi ile ilgili açıklama yaptı. Bu yeni keşifte 350-400 milyon yıl sonra oluştuğu tahmin edilen iki erken dönem galaksisi bulunduğu bilgisine yer verildi.

JAMES WEBB’TEN BÜYÜK KEŞİF

Bilindiği gibi Hubble Uzay Teleskobu, dünyadan 13,8 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksileri keşfederek görüntülemişti. Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalarda ise bu mesafenin ‘Büyük Patlama’dan 400 yıl sonra olduğu belirtiliyor. Eğer James Webb’in ulaştığı görüntüler doğrulanırsa bu keşif ‘En eski galaksi keşfi’ olarak kayıtlara geçecek. Ayrıca bu keşfin doğrulanması halinde yıldızların düşünülenden daha erken ve belki de büyük patlamadan sonraki birkaç milyon yıl içinde oluştuğu gösterilecek.

JAMES WEBB UZAYA GÖNDERİLEN EN GÜÇLÜ TELESKOP

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA)James Webb teleskobunun keşifleri konuşulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Aralık ayında uzaya gönderilen James Webb’in performansının sınırlarını çoktan aştığı belirtiliyor. Şimdiye kadar uzaya gönderilen en güçlü teleskop olarak bahsedilen James Webb teleskobunun maliyeti ise 10 milyar dolar. Teleskop, dünyaya 1.6 milyon kilometre mesafede yörüngede bulunuyor. 2022 yılının yaz aylarında tam kapasite olarak çalışmaya başlayan James Webb teleskobunun kısa süredeki başarılı performansı ve dünyaya gönderdiği derin uzay görselleri dünya basınında geniş yer bulmuştu.

Başa dön tuşu