Ekonomi

O kişilere Mart 2023 ödemeleri başladı! Aile destek programı, SED, evde bakım maaşı, doğal gaz desteği… Başvuru ekranı açıldı!

Türkiye’de vatandaşların artan nakit ihtiyaçlarına yönelik birçok farklı devlet desteği veriliyor. Sosyal devlet ilkesi kapsamında ödenen pek çok yardım sayesinde vatandaşların sayısız ihtiyacına çözüm üretiliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardım ödemeleri doğrunda nakdi olabildiği gibi ayni de olabiliyor.

Mart ayının gelmesiyle devlet destekleri de ilgili vatandaşların hesaplarına geçmeye başladı. Bu kapsamda Aile Destek Programı, elektrik ve doğal gaz fatura desteği ve evde bakım maaşı ile ilgili yeni detaylar da ortaya çıktı.

EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR, NE ZAMAN YATACAK?

Mart ayının gelmesiyle birçok vatandaş evde bakım maaşlarının ne zaman hesaplara geçeceğini araştırmaya başladı. 2023 yılında ortalama 560 bin engelli vatandaşa yapılan evde bakım maaşı ödemeleri kapsamında Ocak – Temmuz ayı için 4.336 TL’ye çıktı. Ödeme miktarı yeni yılda artan sosyal desteklerden olan evde bakım maaşları hesaplara geçmeye başlayacak.

SED NEDİR, SED NE KADAR?

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmeti, çocukların temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede bile sürdürmekte zorlanan ailelere kendi kedine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi için verilen bir ekonomik destektir.

SED kapsamında destek tutarı ise ortama olarak 2.337 TL’den 3.038 TL’ye yükseldi. Öte yandan koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması ise 3.644 TL’den 4 bin 853 TL’ye yükseldi.

AİLE DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen bir diğer destek ise Aile Destek Programı ödemeleridir. İhtiyaç sahibi vatandaşlara gelir durumuna göre yapılan destek ödemeleri kapsamında Mart ayında da ödemelerin kısa süre içinde hesaplara geçmesi bekleniyor. 850 TL ile 1.250 TL arasında hanenin gelir durumuna göre aile destek ödeme miktarları da değişiklik gösteriyor.

DOĞAL GAZ DESTEK ÖDEMELERİ DEVAM EDİYOR!

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenen tutara göre, vatandaşlara 900 TL ve 2.500 TL arasında doğal gaz desteği veriliyor. Benzer şekilde elektrik destekleri de fatura ödeme sırasında ihtiyaç sahiplerine sağlanıyor.

Başa dön tuşu