Ekonomi

Orta Gelirliler İçin Düzenlenen Konut Projesinde Başvurular Başladı! Başvuruları Sakın Kaçırmayın

Orta gelir seviyesine sahip olan kişilere düşük faiz üzerinden ev sahibi olma fırsatını sunan Yeni Evim Konut Kampanyası için başvurular alınmaya başlandı. Bu kampanya dahilinde En fazla 15 yıl vade olmak üzere 0,69 faiz oranından kredi sağlanacak. Herhangi bir kura sürecinin olmayacağı ya da başvuru ücretinin alınmayacağı bu kampanyada ilk olarak 100.000 aile için proje hazırlanıyor. Kampanyaya başvuru yapmayı istediğinizde uygun koşullu kredi sunan bazı bankalar bulunuyor. Başta Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank gibi kamu bankaları olmak üzere bunların dışında Vakıf katılım, Ziraat katılım ve emlak katılım üzerinden başvurular yapılabilecek.

Yeni Evim Konut Kampanyası Orta Gelirliyi Konut Sahibi Yapacak

Orta gelir grubuna sahip olan kişilerin konut sahibi olması için düzenlenen kampanyada düşük faiz oranları ve uzun vade imkanı sağlanacak. 81 ilde geçerli olacak bu projede ödeme konusunda büyük kolaylıklar sağlanacak. Böylece ilk etapta 100.000 konut satışı planlanıyor. Herhangi bir kura çekiminin olmayacağı bu evler sıfır ev olarak hak kazanan kişilere teslim edilecek. Proje dahilinde özel finansmanlar için başlangıç oranı 0,69 olarak belirlendi. Ayrıca kampanyaya katılmak isteyen kişilerden konut bedelinin%10 oranındaki kısmı peşin alınacak. Dileyen daha fazla peşinat vererek ödeyeceği taksitleri düşürme imkanına da sahip olacak.

Yeni Evim Konut Kampanyasına Kimler Başvurabilir

Yeni Evim Konut Kampanyasına kimlerin başvurabileceği araştırıldığında 18 yaş üzerindeki gençlerin kampanyadan faydalanmasını mümkün olduğu görünüyor. Eğer eşler arasında herhangi birinin konutu bulunuyorsa veya son bir sene içerisinde konut satış yapmışsa bu kişiler Yeni Evim Konut Kampanyasından faydalanamıyor. Diğer taraftan veraset üzerinden ev sahibi olanlar başvuru yapma imkanına sahip oluyor. Bu kampanya dahilinde alınan konutlarda belli bir süre satış yasağı bulunuyor. Boşanma ya da ölüm gibi zorunlu sebepler yoksa kampanya dahilinde konut sahibi olanlar 5 sene boyunca satış yapamayacak. Bu kampanya dahilinde İstanbul 1. Bölge proje alanı olarak belirlendi. Bunun dışında Ankara, Antalya, Muğla, Mersin, İzmir ve Bursa 2. bölge olarak belirlenirken diğer tüm iller 3. bölge şeklinde belirlendi. Proje kapsamında 1. bölge ve 2. bölge için başvuru yaparak konut projesine dahil olmak isteyen kişilerden son bir sene içerisinde bu el şehirde ikamet etmesi şartı talep edilecek. 3 bölgede konut sahibi olmak isteyen kişilerde ikamet şartı bulunmayacak.

Yeni Evim Konut Kampanyasında Kredi Tahsis Süreci Ve Finansman Tutarları Nasıl Olacak

Bu kampanya dahilinde konut sahibi olmak isteyen kişiler yukarıda belirtilen bankalara ya da katılım bankalarına başvuru yapacak. Proje ve başvuru sahibinin kriterleri denetlendikten sonra kredi tahsis işlemi gerçekleştirilecek. Finansman tutarlarının kredi tahsis sürecinin tamamlanmasının ardından 1. bölgedeki başvuru sahipleri için en fazla 5 milyon TL, 2. bölgedeki başvuru sahipleri için en fazla 3 milyon TL ve 3. bölgedeki başvuru sahipleri için en fazla 2 milyon TL finansman sağlanacak.

Kampanya dahilinde faiz oranları incelendiğinde kademeli olarak bir artış olduğu görülüyor. Başvuru sahipleri kullandıkları kredi tutarına göre faiz oranlarından faydalanacak. 2 milyon TL kredi için 0,69 faiz oranı bulunurken 2 ile 4 milyon TL arasında 0,79 faiz oranı bulunuyor. 4 milyon TL üzerinde ise 0.99 oranında faiz oranı uygulanacak. Ödeme planı belirlenirken hanenin gelir durumu, konut değeri ve tercih edilen vadeye göre değişkenlik görülecek. Hane halkı geliri hesaplanırken sadece eşlerin kazancı dahil edilecek.

Başa dön tuşu