Ekonomi

Otomobilde matrah düzenlemesi geliyor! Araç sahibi olmak isteyenler dikkat 2023 matrah düzenlemesi araç fiyatlarını düşürecek

Otomobilde matrah düzenlemesi ile ilgili tüm detaylar yakından takip ediliyor. 2023 otomobilde matrah düzenlemesi ile ilgili merak edilen pek çok detay var. Bunların başında ise matrah düzenlemesinin araç fiyatlarına etkisi geliyor. Matrah düzenlemesi ile birlikte araç fiyatlarında bir düşüş olup olmayacağı merakla araştırılıyor. Araç sahibi olmak isteyenlerin gözü kulağı ÖTV matrah düzenlemesinde. Otomobilde matrah düzenlemesinin ne zaman yürürlüğe gireceği ve araç fiyatlarında bir değişiklik olup olmayacağı araştırılan konuların başında yer alıyor.

Otomobilde matrah düzenlemesi duyurusunu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati yapmıştı. Bakan Nebati, daha önce yaptığı açıklamada ÖTV oranlarında herhangi bir değişiklik olmayacağını ve matrah tarafında düzenleme yapılacağını aktarmıştı. Matrah düzenlemesinde son aşamaya gelindiği ve düzenlemenin uygulamaya konulacağı açıklandı. Peki, 2023 matrah düzenlemesi araç fiyatlarını düşürür mü? Araçlara matrah düzenlemesi ne zaman gelecek? Matrah düzenlemesi nedir? İşte tüm merak edilenler…

MATRAH DÜZENLEMESİ 1 ARALIK’TA BAŞLIYOR

Özellikle araç sahibi olmak isteyenlerin yakından takip ettiği matrah düzenlemesiyle ilgili tüm detaylar araştırılıyor. Daha önceki açıklamalarında ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını şu anda matrah düzenlemesi üzerinde çalıştıklarını aktaran Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, matrah düzenlemesinde son aşamaya gelindiğini ve düzenlemenin 1 Aralık tarihinde hayata geçirileceğini duyurdu.

MATRAH DÜZENLEMESİ ARAÇ FİYATLARINI DÜŞÜRÜR MÜ?

1 Aralık tarihinde yürürlüğe girecek olan matrah düzenlemesi ile ilgili en merak edilen konulardan biri araç fiyatlarında bir düşüş yaşanıp yaşanmayacağı. Bakanlık tarafından yapılan çalışma kapsamında söz konusu matrah düzenlemesiyle ÖTV oranları sabit tutulacak fakat matrah genişletilecek. Matrah düzenlemesiyle birlikte otomobil fiyatlarında düşüş yaşanması bekleniyor.

MATRAH NEDİR?

Matrah, vergi borcunu hesaplamak için kullanılan Matrah, vergi borcunu hesaplamak için kullanılan, vergi yasalarına göre belirlenen vergiye tabi tutar/değerdir. Matrah, vergilendirmeye esas olan kazancın belirlenmesinde esas alınır ve hesaplaması bir gelirin üzerindeki giderler düşülerek elde edilen tutarlar üzerinden yapılır. Bu şekilde de matrah vergisi hesaplamasında kullanılan gelir miktarı oluşturulur. Matrah belirleme usulleri ise karine usulü, beyan usulü, idarece takdir usulü ve götürü usul olarak 4 ayrı başlığa ayrılmaktadır.

Başa dön tuşu