Ekonomi

Pasif gelir elde etmek için temettü dağıtan firmalardan hisse senedi alabilirsiniz! İşte temettü veren şirketlerin listesi

Geçtiğimiz yılı ciddi bir kar ile kapatmış olan Borsa İstanbul, şimdilerde yatırımcıların yakın takip ettiği alanlardan biri haline dönüştü. Dönem dönem düşüş yaşasa da genel olarak değerini artırmayı sürdüren Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin temettü yani kâr payı dağıtanları daha çok talep görmeye başladı. Bu şirketlere olan ilgi artarken; düzenli temettü dağıtımı yapan şirketler de merak konusu haline dönüştü.

Temettü dağıtımında hisse sahiplerine hisse başına para veya bedelsiz olarak yeni hisseler alabilme hakkı tanıyan bu şirketler, pasif gelir artırımını kolaylaştırmaya başladı. Düzenli temettü dağıtımı halinde geliri de düzenli olarak artacak olan yatırımcılar, özellikler bu tarz şirketlere yönelir hale geldi. Peki, düzenli olarak temettü dağıtan şirketler hangileri? İşte detaylar…

ŞİRKETLER PEK ÇOK NEDENDEN TEMETTÜ DAĞITIYOR

Şirkete duyulan güveni artırmak ve hissedarları yatırıma devam etmeleri için teşvik etmeyi amaçlayarak temettü dağıtımı gerçekleştiren şirketler, aynı zamanda şirketin kazanç sağladığını ve performansının iyiye gittiğini somut olarak göstermek için de bu hamleyi gerçekleştirmeye daha sık başladı. Temettü dağıtımı ile şirketin değerini artırmak için dağıtım yapan şirketler olduğu gibi bu değerin artışı ile hisse değerini yükseltmek isteyen şirketler de var. Son olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların da temettü dağıtımı yapmaya başlamasına izin vermişti.

DÜZENLİ TEMETTÜ DAĞITIMI YAPAN ŞİRKETLER VAR

Düzeni olarak temettü dağıtımı yapan şirketlerden biri Hatay’da demir çelik işletmesi olarak faaliyet gösteren İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (ISDMR) şirketi. Yüzde 13,69 temettü getirisi olan bu şirket, 2016 yılından beri dağıtım yapıyor. Düzenli temettü dağıtımı yapan bir başka şirket ise yassı demir üretiminin lideri Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (EREGL) isimli şirket. Bu şirket 2014’ten beri dağıtım yaparken, temettü getirisi yüzde 11,36 civarında bulunuyor. Öte yandan temettü dağıtımı düzenli olarak gerçekleştiren şirketler arasında; Türk Tuborg Bira ve Malt Sanayii A.Ş. (TBORG), Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. (ANHYT) ve EnerjiSA Enerji A.Ş. (ENJSA) şirketleri de yer alıyor.

Başa dön tuşu