Ekonomi

Plastik poşet için zam talebi gelmişti! 2023 poşet fiyatları belli oldu

Türkiye Perakendeciler Federasyonu, 2023 yılında plastik poşet ücretlerine zam yapılmasını talep etmişti. 2019 yılında marketlerdeki poşetler ücretli olmuş ve 25 kuruşa satılmaya başlanmıştı. 2022 yılında da plastik poşet ücretlerine zam yapılmamış ve 25 kuruştan satışına devam edilmişti. 2023 yılı için yapılan zam talebinin ardından plastik poşetlerin fiyatı belli oldu.

2022 yılında marketlerdeki poşet ücretlerine herhangi bir zam yapılmamış ve poşet ücretleri 25 kuruşta sabit kalmıştı. Gelen zam talebinin ardından yeni yıl ile birlikte plastik poşet ücretlerinde herhangi bir artış olup olmayacağı merak edilmişti. Beklenen açıklama Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan geldi. Kurum, market poşetlerine yeni yılda zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya yanıt verdi ve 2023 yılı poşet fiyatlarını açıkladı. İşte detaylar…

PERAKENDECİLERDEN ZAM TALEBİ

2019 yılında hayata geçirilen plastik poşetlerin ücretli satışı sayesinde plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumu ve 23 bin ton sera gazı salınımı engellendi. 2022 yılında plastik poşet ücretleri aynı kalmış ve 25 kuruştan satılmaya devam edilmişti. Şimdi gözler 2023 yılına çevrildi. Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Ömer Düzgün, poşet fiyatlarına 75 kuruş zam talep ettiklerini söylemiş ve ‘Poşet parası bizim kasamıza yüzde 100 girmiyor’ demişti.

POŞET FİYATLARI 2023 YILINDA DA 25 KURUŞ OLACAK

Bu zam talebinin ardından yeni yılda poşet fiyatlarında herhangi bir zam olup olmayacağı merak edilirken bu sorunun yanıtı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 2023 yılı bütçesine ilişkin açıklamalarda bulunan Kurum, plastik poşetler ile ilgili de önemli bilgilendirmeler yaptı. Plastik poşet kaynaklı 550 bin ton plastik atığın oluşumunu ve 23 bin ton sera gazı salınımının engellendiğini aktaran Bakan Kurum, ‘Bu yıl da aldığımız kararla poşet fiyatlarını 25 kuruş olarak belirliyor ve herhangi bir artışa gitmiyoruz’ diyerek poşet fiyatlarının 2023 yılında da 25 kuruş olacağını kamuoyuna duyurdu.

Başa dön tuşu