Ekonomi

PTT’den nakit ödeme! TC kimlik kartı ile giden 1500 TL alıyor! Tek bir şart var, gelir testi yaptırın

Aile Bakanlığı PTT’den ödeme yapıyor. TC kimlik kartı ile şubeye gitmek yetiyor Ancak tek bir şartı var. Gelir testi yaptırın ve ardından başvuru yapın.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım eli Uzatmaya devam ediyor. Milyonlarca vatandaş bakanlık tarafından sağlanan sosyal yardımlardan faydalanıyor. Yeni yılda sosyal yardımlarda da enflasyon oranında artış var. Aile Bakanlığı tarafından sağlanan destek ödemelerinden biri de kira yardımı. Bu kapsamda başvuru yapanlara aylık 1500 TL kira desteği sağlanıyor. Ancak kira yardımı alabilmek için Bakanlığın belirlediği şartlara uygun olmak gerekiyor.

Dar gelirli, ihtiyaç sahibi, kirasını ödemekte güçlük çeken herkese aile Bakanlığı’ndan destek var. Maddi durumunuz yeterli değilse ve kira ödemekte zorlanıyorsanız başvuru yapmanız halinde bakanlıktan 1500 TL kira desteği alabilirsiniz. Gelir sahibi olsanız da bakanlık kira desteği ödüyor. Burada önemli olan hane içinde kişi başına düşen gelir. Eğer hane içinde kişi başına düşen geliri Asgari ücretin üçte birinden az ise başvuru yaparak bakanlıktan kira desteği alabilirsiniz. Her ay düzenli olarak yapılan kira yardımı 12 ay boyunca sürüyor. Aile Bakanlığı kira yardımı ile ilgili detaylar…

NE KADAR KİRA YARDIMI ALABİLİRSİNİZ?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının PTT aracılığı ile sağladığı kira desteği yaşadığınız ile göre farklılık gösteriyor. Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişiler e-devlet sistemine girerek başvuru yaptıktan sonra yaşadıkları ilde ne kadar yardım verildiğini görebiliyor. Örneğin İstanbul Ankara İzmir gibi büyük şehirler için kira yardımı 1500 TL olarak belirlendi. Küçük şehirlerde ise yardım 850 TL’den başlıyor.

KİMLER KİRA YARDIMI ALABİLİR?

Kira yardımı alabilmek için bakanlık bazı koşullar belirledi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen kira yardımı başvuru şartları şöyle;

-Kişinin sigortasız olması,

– Emekli, dul ve yetim aylığı almaması,

– Mal varlığı olmaması,

– Gelir testi sonucunun fakirlik sınırının altında olması,

– Düzenli geliri olmaması.

Bakanlık tarafından belirlenen bu şartları taşıyanlar yardım için doğrudan e-devlet aracılığı ile başvuru yapabilir. Yine t.c. kimlik kartı ile birlikte Yaşadığınız yerde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığına bağlı il ya da ilçe müdürlüklerine giderek başvuru yapma şansına sahipsiniz.

Başvurular hemen incelemeye alınıyor ve 10 gün içinde sonuç belli oluyor.

Başa dön tuşu