Ekonomi

Resmi Gazete’de yayımlandı! Zincir marketlere yönelik yeni uygulama! Vatandaşlar fiyat karşılaştırması yapabilecek

Son dönemde fahiş fiyat şikayetleri ve fiyat etiketlerinde tespit edilen astronomik artışlar Ticaret Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Fahiş fiyat artışının ve stokçuluğun önüne geçmek amacıyla artık zincir marketler satışa sürdükleri ürünler ile şubelerine ilişkin verileri bakanlıkça belirlenen sisteme aktaracak. Aktarılan bu veriler kamuoyuyla paylaşılacak ve tüketici bu sayede fiyat karşılaştırması yapabilecek.

Ticaret Bakanlığı, zincir marketlere yönelik yeni uygulama başlatıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında artık zincir marketler satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri bakanlıkça belirlenen sisteme aktaracak. Zincir marketlerin aktardığı bu veriler kamuoyuyla da paylaşılacak ve tüketici fiyat karşılaştırması yapabilecek. İşte tüm detaylar…

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında zincir marketlere yönelik yeni kurallar yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ticaret Bakanlığı tarafından getirilen yeni kurallar kapsamında ‘Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girmiş oldu.

BİLGİLER SİSTEME AKTARILACAK

Devreye alınan yeni karar kapsamında zincir marketler de dahil tüm zincir mağazalar satışa sundukları ürünler ile şubelerine ilişkin verileri Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen sisteme aktarmakla yükümlü olacak. Bu veriler kamuoyuyla da paylaşılacak ve böylece tüketici fiyat karşılaştırması yapabilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DUYURMUŞTU

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen Kabine toplantısında fahiş fiyat artışıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşı zora sokan fahiş fiyat artışı ve stokçulukla ilgili Ticaret Bakanlığı’nın yeni uygulamaları devreye alacağını duyurmuş ve kısa bir süre içerisinde bu uygulamanın hayata geçirileceği bilgisini vermişti.

Başa dön tuşu