Ekonomi

Riskli binalarda oturan herkesi ilgilendiriyor! Düşük faizli kredi desteği verilecek! 600 bin TL kredi detayları belli oldu!

Türkiye’nin deprem gerçeği ile bir kere daha acı şekilde yüzleşmesinin ardından depremlere karşı ön oluşturacak yeni adımlar atılmaya başladı. Kahramanmaraş merkezli yaşanana ve 11 ilde büyük felakete neden olan deprem sonrasında tüm vatandaşlar oturdukları binaların güvenilirliğini araştırmaya başladı.

Kentsel dönüşümle veya güçlendirme yöntemi ile depreme karşı hazırlıklı olmak isteyenlere ise çeşitli destekler verilmeye devam ediyor. Yüksek maliyetler nedeniyle birçok kişi ise bu önlemleri almaktan çekiniyor. Kentsel dönüşümde 600 bin lira, güçlendirmede ise yüzde 40 detayına ilişkin uzmanlar detayları aktarmaya devam ediyor. Desteklerden yararlanmak isteyenler için şartlar belli oldu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ KİMLERE VERİLECEK?

Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Malatya, Gaziantep ve daha birçok kentte ciddi bir yıkıma ve çok sayıda can kaybına yol açan depremler sonrasında vatandaşlar oturdukları binaların güvenliğini sorgulamaya başladı. Çoğu riskli binada oturan vatandaşlar özellikle depreme karşı kentsel dönüşüm ve güçlendirme işlemleri için ortaya çıkan yüksek maliyetler nedeniyle kredi seçeneklerine yönelmiş durumda.

Kentsel Dönüşüm Kredisi kapsamında konutlarını depreme karşı dayanıklı olarak yeniden inşa etmek isteyenler için, riskli yapılarda en az bir seneden fazla oturan kiracılar ve riskli yapı tespit edilen farklı konut almak isteyenler için kredi verilecek. Krediden yararlanmak için en önemli şart riskli yapı olarak binanın tespit edilmesi.

600 BİN TL KREDİ SAĞLANABİLECEK!

Tek bir için 600 bin TL kredi alınabileceğine işaret eden uzmanlar, maksimumda ise toplamda 5 konuta kadar çıkabileceğini ve 3 milyon TL’lik kredi desteği sağlanabileceği aktarılıyor. Tüm bina sakinlerinin de hem fikir olması şartı ile bina tahliye edilerek ve bu kapsamda kredi kullanımı sağlanabilmektedir.

18 AYA KADAR KİRA YARDIMI VE GÜÇLENDİRME ŞARTLARI

Mevcut evini kentsel dönüşüm yerine güçlendirmek isteyenler için farklı şartlar aranacak. Bu kapsamda güçlendirme yapmak isteyenlerin kentsel dönüşüm maliyetinin yüzde 40’ı aşmaması gerekiyor. Öte yandan riskli yapılarda kalanlar için 18 aya kadar kira yardımı da bu süreçte yapılıyor.

Başa dön tuşu