Asayiş

Rusya’nın saldırı hazırlığına Biden’dan tek kelimelik cevap

Rusya’nın saldırı planı deşifre oldu. Amerika’nın ordusu resmi internet adresi üzerinden ilk fotoğrafı paylaştı. Dünyada ilk haber ise ABD başkanının gazeteciler tek kelimelik yanıtı oldu. 

Rusya – Ukrayna savaşında 1 yılın dolmasına kalan az zamanda Putin’in emriyle Ukrayna’ya saldıran Rusya birçok cephede hezimete uğradı.  

Rus işgalciler elindeki tek başkent olan Herson’dan’da çekilmek zorunda kalınca doğuda bulunan Donbas’a ilerlemeye çalıştı. Çatışmaların şiddetli olduğu bir başka nokta ise kömür madeni kasabası olan Vuhledar ile Marinka ve Bakhmut oldu. 

Bakhmut’u ele geçirmek için aylardır uğraşan Ruslar yeni bir saldırı için hazırlandığını belirtti. Savaş Araştırma Enstitüsü’nün verdiği bilgiyle NATO ve Ukrayna açıklamaları tutarlı.  

Ukrayna’ya göre işgal birlikleri kontrollerinde olan Donbas’ta tekrar bir araya geliyor. Rusya’nın Kuzey Kore ve İran’dan silahlar sağlayarak ancak 200 bin askeri seferber ettiğini ise NATO Geneş Sekreteri Jens Stoltenber açıkladı.  

Rus muhaberlerden de yeni bir taarruz haberi gelirken Ukrayna lideri Zelenskiy, son iki aydır doğa ve güney cephelerindeki çalışmaların çıkmaza girdiğini belirtiyor.  

Batıda hareketlenmeler 

Batılı ülkeler 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya çok sayıda silah göndermiş ve bununla beraber savaşın boyutunu değiştirmişti. İlk aylarda Türkiye’den alınan Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını kullanan Ukrayna Nlaw tanksavar ve Javelin füzeleri de binlerce kez kullandı.  

Sonrasında M270’ler, HIMARS’lar ve M777’ler de cepheye gönderildi. Putin, 2022 senesinin sonlarına gelince taktik değiştirme yoluna girip şehirleri füze yağmuruna tutma kararı aldı. Batılı ülkeler de buna karşılık verdi. IRIS-’T’ler, S-300’ler Starstreak’ler, NASAMS’lar ve Patriot’lar devreye girdi.  

Aylardır beklenen tanklar 

Ukrayna aylardır Batı’dan istediği modern tankları bekliyor. Almanya üzerinde yoğun baskı varken uzun bir süre dinlenmesi sonucunda Leopard 2 tanklarını göndereceğini duyurdu. Almanya ile beraber ABD’de Abrams tanklarını göndermeye hazırlandığını bildirdi.  

Bu ülkelerin açıklamalarından sonra Polonya, Norveç, İspanya, Finlandiya, Hollanda gibi ülkelerde desteğe geçiyor.

Ukrayna, tank istemesinin ardından F16 jetler için ABD’ye bastıracağını bildirdi. Amerikan Politico’dan Ukrayna’nın sonraki hamlesinin savaş uçağı istenmesinde Baltık ülkelerin itici gücü olacağını yazdı. 

ABD lideri Joe Biden’ı gazeteciler Beyaz Saray önünde beklerken F-16 gönderip göndermeyecekleri sorusu yöneltildi. Biden, tek kelimelik bir cevap verdi: NO (Hayır). 

Başa dön tuşu