Yaşam

Sabahları enerjik uyanabilmek için ne yapılmalı?

Herkese günaydın! Sizler de sabah uyandığınızda yatak sizi geri çekiyor ve hiç kalkmak istemiyorsanız; doğru yerdesiniz! Bu altın kuralları uygulayın ve hayatınız değişsin!

Dünyanın belki de yarısından fazlası sabah erken kalkmak konusunda çok büyük sıkıtılar yaşıyor. Yataktan asla kalkmak istemiyor, gözünü dahi açamıyor ve sürekli geri uyumak istiyorsanız; sizlere birkaç ufak tüyo vereceğiz! Bu küçük değişiklikleri hayatınıza uygulayın ve tüm yaşamınız yeniden şekillensin!

Her canlı; doğar, büyür ve ölür. Bu süreç içerisinde yaşamını sürdürebilmek için; uyumak, yemek yemek ve barınmak gibi bazı temel ihtiyaçları karşılaması gerekir. Biz bugün burada uyku konusunu ele alacağız.

YAŞ İLE TERS ORANTI

Her insan doğduğu zaman ve bebeklik dönemlerinde 17-18 saat uykuya ihtiyaç duyar ve bu uyku süresi yaş ilerledikçe kısalarak değişiklik gösterir. 18-25 yaş bireylerin alması gereken uyku kalitesi 6-7 saat ile değişiklik gösterebilir. Ancak pek çok kişi uykusunu kaliteli bir şekilde geçiremiyor ve bu yüzden asla yorgunluğunu üzerinden atamıyor. Peki uykudan maximum verim alabilmek ve sabahları güne pozitif ve enerjik başlamak için neler yapılmalı?

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN ALTIN KURALLAR

  • Gece uyumadan en az 3 saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz.
  • Gün içerisinde suyu ne kadar bol içerseniz o kadar faydalı, ancak uyku saatinize yakın çok fazla su tüketmemeye özen gösterin.
  • Akşam yemeklerinizde vücudunuzu yoracak şekerli, yağlı ve hamur işi gibi yiyeceklerden uzak durun.
  • Uyku hormonu olarak adlandırılan melatonin; en çok gece 00.00-02.00 arasında ve karanlık ortamlarda salgılanmaktadır. Bunun için bu saatlerde uykuda olmaya özen gösterin.

Başa dön tuşu